110 Hz Fenomeni

0
779

110 Hz insanlardaki perde (pitch) değeridir. Budist ve Hindular mantralarını bu frekansta söylerler. Arkeloglara göre ritüeller esnasında odalar kullanılmaktadaydı. 110 Hz rezonansı yapısal olarak sağ beyin aktivitesini arttırmaktadır. Sağ beyin bilindiği üzere, sanat, şiir, hisler, maneviyat, duygular, hayaller ve yaratıcılık ile ilintilidir. Sağ beyin sezgisel bir hediye ise sol beyin sadık bir hizmetkar gibidir. Yapılan araştırmalara göre sağ beynimizi daha fazla kullandığımızda problemleri daha kolay çözebilir ve doğayı daha iyi anlayabiliriz. Mantıksal bir modele sahip değildir. Bu kadar kutsal bir şeyi atalarımız sembolize etmek için bu binaları inşa etmişlerdir.

Arkeo-akustik bilimi (Archaeoacoustics), arkeoloji alanında yeni bir disiplin olup, arkelojik alanlarda ve kalıntılarda akustik özellikleri incelemektedir. Geçmişte yaşamış olan bir çok kültür oral ve işitsel konulara odaklandığı için bulunan yapılar bu disiplin altında incelenmektedir.

Yapılan araştırmalarda İrlanda, Malta, Türkiye’nin güneyi ve Peru gibi ülkelerde bulunan anıtsal yapılarda değişik bir ortak özellik yer almaktadır. Anıtların içerisindeki tasarımlar 110Hz frekansında binöral ritimler oluşturacak şekilde tasarlanmıştır.

Perde (Pitch): Ses frekansının tizlik-pesliğinin algılanması​

2008 yılında başlayıp halen devam etmekte olan ve Malta’da bulunan 6000 yıllık Hal Saflieni Hypogeum’da benzer sonuçlar görülmektedir. Bu alan bronz çağdan kaldığı bilinen tek yer altı yapısıdır. Labrinte benzer yapısı ile bir dizi eliptik odaları ve 3 farklı önem seviyesinde tasarlanmış ve farklı koridorlarla erişilebilen alveoli benzeri bir yapıdır. Akustik olarak alçak sesler bu yapı içerisinde yankılanmaya uğrayarak (reverberasyon/ reverberation) uğrayarak yankı şeklinde tüm koridorlardan işitilebilmektedir. Bilimciler, oluşturulan ses titreşim frekanslarının 110 Hz’de olduğunu ve duvarlar aracılığıyla içerisinde bulunan insanlara iletilerek onların beyin fonksiyonlarını değiştirdiğini iddia ediyorlar.

References:

Jacobs, E. (2017). With Archaeoacoustics, Researchers Listen for Clues to the Prehistoric Past. Atlas Obscura. Retrieved February 12, 2018.

Newgrange.com (2018). Newgranges: World Heritage Site. Retrieved February 15, 2018.

Popular Archaeology (2012). Ancient Builders Created Monumental Structures that Altered Sound and Mind, Say Researchers. Retrieve February 12, 2018

Traynor, R. (2015). Binaural Beats. Hearing Health and Technology Matters (HHTM). Retrieved February 12, 2018.

Soap Lake Chamber of Commerce (2018) Soap Lake, Washington. Retrieved February 11, 2018.

Bir Cevap Yazın