8. Kış Toplantısı – Tinnitus

0
874

Bir klasik haline gelen Otoloji’de Kış Toplantılarının bu yıl 8.’si düzenlendi. Her sene farklı bir konunun işlendiği toplantının bu seneki konusu tinnitustu. Prof.Dr.Nuri Özgirgin’in başkanlığındaki sempozyumda KBB sektörünün duayen hocalarının da katılımıyla tinnitus detaylı şekilde tartışıldı. Yurtdışından sektörde önemli iki konuk da konuşmacılar arasındaydı; İspanya Las Palmas’dan Prof.Dr.Angel Ramos ve Signia Singapur ofisimizden Ar-Ge sorumlusu Dr.Sonia Anna Stasiak katılımları ve değerli bilgileriyle toplantıya renk kattılar. Dr.Sonia Anna Stasiak’ıntinnitus terapi çözümlerinde dünyada ilk ve tek olan Notch Terapi’yi anlattığı sunumunda Signia olarak tinnitus için nasıl eşsiz ve başarılı bir çözüm yaratmış olduğumuzu camiaya bir kez daha anlatma fırsatı bulduk.  

Biz de Signia olarak klasikleşen bu toplantıya destek için ordaydık. Değerli hocalarımızın tinnitus üzerine yaptıkları sunumları ve değerli fikirlerini dinleme fırsatı yakaladık ve Signia olarak tinnitus çözümlerimizi anlatma fırsatı bulduk. Aynı zamanda geçtiğimiz aylarda lansmanını yaptığımız yine dünyada ilk ve tek SLIM-RIC yeni cihazımız Styletto’yu değerli Uzm.Ody.Ahmet Ovacık’ın sunumuyla hocalarımıza yakından tanıtıp fikirlerini aldık. Gelecek seneki toplantıyı şimdiden heyecanla bekliyoruz.

Siz de tinnitus hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz tinnitus makalemizi okuyabilirsiniz. 

Tinnitus ve Notch Terapi

Tinnitus, kişinin kafasının içinden veya kulaktan gelen, dış uyaranlardan farklı ses algısı olarak tanımlanmaktadır. Tinnitus’un 200’den fazla sebebi olduğu düşünülmektedir. İşitme sisteminin içinden veya dışından kaynaklanıyor olabilir. Metabolik, farmakolojik veya psikolojik bozukluklar tinnitusun sebeplerinden olabilir. Dolayısıyla; tinnitus, tüm hastalarda farklı sebeplerle ve özelliklerle görülmektedir. Bu nedenle hastaların tedavi şekli ve uygulanacak frekans aralığı kişiye özel olarak belirlenmelidir. Ayrıca, tinnitusa farklı semptomlar da eşlik ediyorsa, bu hastalara farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekebilir.

Tinnitusun iki türü vardır:

Objektif: Tinnitus hastanın yanındaki başka kişiler tarafından da duyulabilir. Bu tip, orta kulaktan veya vestibüler sistemden kaynaklanmaktadır.

Subjektif: Tinnitus sadece hasta tarafından duyulur. Bu tip, genellikle nöral aktivitelerdeki değişim, periferik hasardan sonra ve işitme sinir sisteminden kaynaklanmaktadır. Yüksek frekans işitme kaybının yüksek risk faktörü taşıdığı ön görülmektedir.

Subjektif tinnitus, epidemiyolojik çalışmalar değişkenlik gösterse de yaklaşık 5 kişiden 1’ini etkileyen yaygın bir sorundur. Genel popülasyonun %10-15’inde kronik tinnitus olduğu ve tinnitus şikayeti bildiren hastaların %20’sinin tinnitus tedavisine ihtiyaç duyduğu tespit edilmiştir.

Tinnitus için tedavi yöntemleri

Signia işitme cihazları, sesleri yükseltmek ve işitmeyi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda kulak çınlamasının etkilerini hafifletmek için çeşitli çözümler sunar. Kulak çınlamasının sebepleri çeşitlidir, tonal ve tonal olmayan kulak çınlaması şeklinde gruplandırılabilir. Tonal tinnitus ıslık, zil sesi, cızırtı gibi yakın ve kesintisiz bir ses ya da çakışan sesler gibi belirgin bir frekans algısında daha yaygındır. Tonal olmayan tinnitus uğultu, tıklama, çatırtı ve guruldama gibi durumlarda meydana gelir.

Signia işitme cihazları, tinnitusa karşı üç farklı strateji önerir. Statik gürültü ve okyanus dalgaları tinnitus terapi sinyalleri tedavisi, dikkati çınlamadan uzaklaştıracak ve etkisini azaltacak şekilde ayarlanmıştır ve rahatsız eden kulak çınlaması seslerini örter. Sonuç olarak duymak istediklerinize odaklanabilirsiniz.

Notch Terapi’ye (Çentik Terapisi) sahip Signia işitme cihazları kulak çınlamasının etkilerini azaltma ve ortadan kaldırma konusunda ilk ve tektir.

Statik Gürültü

Signia işitme cihazları tinnitus gürültü fonksiyonu özelliği ile terapi sinyali şeklinde ilave ses üretir. Böylece hastanın dikkatini rahatsızlık veren tinnitustan başka yöne çevirerek rahatlama sağlar ve işitmeden keyif almaya yardımcı olur. Ayrıca, önceden ayarlanmış sinyallere ek olarak, hastanın özel ihtiyaçlarına yönelik kişiselleştirilebilecek olan terapi sinyalleri de mevcuttur.

Statik gürültü terapi sinyalleri, tinnitus sesleri ile karışan bir ses kullanarak dikkati çınlamadan uzaklaştırır. Signia işitme cihazları beş farklı sinyal türü sunar, böylece hastanın İşitme Sağlığı Uzmanı en rahat çözümü seçmeye yardımcı olur.

Okyanus Dalgaları

Okyanus dalgası terapisi sinyalleri, kıyıya vuran denizin huzurlu sesinden esinlenerek, sahilde olma rahatlığını hissettirir. Okyanus dalga terapisi sinyalleri denizin sesine benzemesi ile pozitif, yatıştırıcı ve stresi azaltan bir dinleme deneyimi sağlar.

Notch Terapi

Signia işitme cihazları Notch Terapi’ye sahip tek işitme cihazıdır. Özellikle en yaygın tinnitus türü olan tonal kulak çınlaması deneyimine sahip kişiler için etkili olduğu gösterilmiş bir yöntemdir.

Notch Terapi, ek bir terapi sesi sunan statik gürültü ve okyanus dalgası yaklaşımlarından farklı olarak, belirgin olmayan ve duyulmayan bir şekilde etkide bulunur. Yapılması gereken tek şey normal şekilde işitme cihazlarını hastanın kulağına yerleştirmektir, böylece kulak çınlamasının verdiği rahatsızlığı sadece birkaç hafta içinde azalır.

Notch Terapi tinnitusu tamamen ortadan kaldırma olanağı sunar *. Uzun süren kulak çınlaması seslerini arka plana atarak aşırı uyarılma azaltılmış olur ve beyin artık kulak çınlaması seslerini duymamayı öğrenir, böylece kulak çınlaması olmadan yaşamanın gerçeklik olasılığı sağlanmış olur.

Notch Terapi olmadan; Kulak çınlaması (tinnitus) çevredeki gürültünün önündedir ve net bir şekilde duyulmaktadır.

Notch Terapi ile; Notch Terapi (Çentik Terapisi), çevrenizdeki seslerin keyfini yeniden çıkarabilmeniz için kulak çınlamasının rahatsızlığını azaltır.

Signia çeşitli tinnitus terapileri içeren en modern işitme teknolojisi ile geniş bir işitme cihazı portföyüne sahiptir. Bu terapiler olağanüstü bir ses kalitesi ve işitme deneyimi için uygun kişisel bir çözüm sunar.

Her türlü ihtiyacı karşılayabilecek küçük ve görünmez formda çok çeşitli modelleri mevcuttur. Tam uyum ve görünmezlik için bir cep telefonu uygulamasıyla uzaktan kontrol edilebilirler.

Bir Cevap Yazın