Akademik Yaşamda Bilimsel Yayın Yapmak!

0
562

Ankara’da 19 Ocak 2019 günü, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı’nca harika bir toplantı düzenlendi: “Akademik Yaşamda Bilimsel Yayın Yapmak”

Akademik bir sorunsal haline dönüşen bilimsel yayınlar ve yayın sürecinde yaşanan sorunlar, hem yazarların, hem editörlerin, hem dizinlerin, hem de etik kurulların gözünden, yılların deneyimlerini genç akademisyenlerle paylaşan çok değerli konuşmacıların katılımı ile çok yönlü olarak ele alındı.

Gün boyu süren toplantının konu başlıkları da oldukça ilgi çekiciydi. İşte bazı başlıklar:

  • Günümüzde Bilimsel Yayınlar
  • Ülkemizin Yayın Politikası ve Ulusal Yayıncılığın Desteklenmesi
  • Acı Bir Gerçek: Uydurma Dergiler
  • Editörlük Misyonu, Danışmanlar ve Yazarlardan Beklentiler
  • Etik Kurulların Beklentileri ve Dosya Hazırlama
  • Açık Erişim, Açık Veri ve Lisanslar
  • Dergilerin Ulusal ve Uluslararası Dizinlerde Yer Almaları için Gereklilikler

Toplantının sonunda gerçekleştirilen “Söz Sizde” oturumunda ise TÜBİTAK Sağlık Bilimleri Araştırma Grubu Başkanı, ULAKBİLİM Uzmanı, TR Dizin Koordinatörü, Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Dergi Editörleri ve Gazi Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul Başkanı tarafından genç akademisyenlerin soruları cevaplandı ve sorunlar etkileşimli olarak tartışıldı, birlikte çözüm yolları arandı. Türkiye’deki bilimsel yayınların Uluslararası indekslerdeki yeri tartışılarak,Bilimsel Yayınlarımızın kalitesinin nasıl arttırılabileceği yönünde önerilerde bulunuldu.

Toplantıya ilgi büyüktü. Yüze yakın genç akademisyenin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya, editörlerimizden Dr. Görkem Ertuğrul’da katıldı. Gün sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi.

Değerli bilim insanı ve KBB hekimi Doç. Dr. Orhan YILMAZ’ın değerli katkıları ile düzenlenen ve yoğun ilgi gören bu ilk etkinliğin gelecek dönemlerde, aylık toplantılarşeklinde düzenlenmesi planlanıyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Prof. Dr. Orhan Yılmaz başta olmak üzere bu verimli toplantıyı düzenleyen ve konuşmacı olarak değerli katkılarını bizlerle paylaşan değerli bilim insanlarına teşekkür eder, genç akademisyenlere yol gösteren bu tür toplantıların devamını dileriz.

Yazan: Dr. Görkem Ertuğrul

Bir Cevap Yazın