Akıllı telefonlarda ses seviyesi ölçer uygulamaları hakkında bir araştırma

0
488

Günümüzün dijital dünyasında, neredeyse her şey için bir uygulama var.  Binlerce uygulama içerisinde odyologların ilgisini çekebilecek uygulamalar da mevcut. Odyologlar, özellikle ses seviyesi ölçerleri (sound level meter- SLM) uygulamalarıyla ilgilenebilir. Serpanos ve arkadaşları (2018) bir iPhone 6S akıllı telefon kullanarak akıllı telefonun dahili mikrofonunu kalibre etme özelliğine sahip olan Analyzer, Sound Level Meter Pro, ve SPL Meter  adında üç uygulamanın doğruluğunu değerlendirmiş. 

Kalibrasyonla birlikte ölçüm keskinliğinin arttığı görülmüş. Dar bant gürültü ve geniş bant gürültü seviyelerinin değerlendirildiği çalışmada 40- 50 dB SPL seviyesinin üzerinde uygulamaların daha doğru ölçümler yaptığı bildirilmiş. 50 dB SPL seviyesinin altında oda gürültü seviyesinin (room ambient noise level) tespitinde kalibrasyon olsa da olmasa da uygulama ölçümlerinde sapmalar olduğu tespit edilmiş.

Araştırma kalibrasyonla 50- 100 dB SPL seviyelerinde dar bant gürültü ve geniş bant gürültünün ses seviyesi ölçümünün uygulamalarla doğru bir şekilde yapılabildiğini gösteriyor.

Araştırma American Journal of Speech-Language Pathology dergisinde yayınlandı.

Serpanos, Y. C., Renne, B., Schoepflin, J. R., & Davis, D. (2018). The Accuracy of Smartphone Sound Level Meter Applications With and Without Calibration. Am J Speech Lang Pathol, 27(4), 1319-1328. doi: 10.1044/2018_AJSLP-17-0171

https://www.audiology.org/news/there-app
https://ajslp.pubs.asha.org/article.aspx?articleid=2714291

Bir Cevap Yazın