Apple, Odyoloji ve Hareket Bozukluklarına Yönelik API’leri Yayınladı

0
393

ResearchKit Apple cihazlarını kullanarak tıbbi araştırmalar yapabilmeniz için önceden tanımlanmış yazılım kodları ile cihazlar üzerinde bulunan tüm teknolojik sensörleri ve diğer ekipmanları kullanmanıza olanak sağlayan bir arayüz.

Dünyanın dört bir yanında birçok doktor, sağlığa bakış açımızı değiştirmek için iPhone’dan yardım alıyor. ResearchKit ile yaratılmış uygulamalar, daha şimdiden yepyeni tıbbi içgörülere ve keşiflere ev sahipliği yapmaya başladı. Hem de görülmemiş bir hızda ve ölçekte

Tıbbi araştırmalar kolaylaştıkça, hastalıkları anlamak da kolaylaşıyor.

Tıp araştırmacılarına göre bir hastalıkla mücadelenin ilk adımı, onu anlamak. ResearchKit de araştırmacılar için işte tam bu noktada devreye giriyor. Uygulama geliştirmek için tasarlanmış açık kaynaklı bir çerçeve olan ResearchKit, hem katılım sürecini hem de araştırma sürecini kolaylaştırıyor. Kullanıma sunulduğu günden bu yana toplanan verilere ve elde edilen bilgilere baktığımızda sonuç şimdiden çığır açıcı bir nitelikte.

Daha çok katılımcı, daha çok veri. Ve daha anlamlı sonuçlar.

Tıp araştırmacılarının karşılaştığı en büyük zorluk, katılımcı bulmak. Çoğu zaman bu araştırmalara yalnızca bir avuç insan yardımcı oluyor. Ama tüm dünyadaki iPhone kullanıcılarının sayısını düşünürsek, ResearchKit ile geliştirilen uygulamalar sayesinde her zamankinden çok daha fazla katılımcı ve veri elde edilebilir. Ayrıca, insanların hayatlarını kesintiye uğratmadan daha düzenli bir şekilde günlük ve hatta saatlik olarak bilgi toplanabilir. Böylece, çok daha büyük ve çok daha yüksek çeşitliliğe sahip bir araştırma grubu oluşturulabilir, daha sık aralıklarla veri iletilebilir ve popülasyon daha kesin bilgilerle temsil edilebilir.

Araştırmaları laboratuvar ortamından gerçek dünyaya taşımak.

ResearchKit sayesinde, bir araştırmaya kaydolmanız ve katılmanız çok kolay. Çünkü iPhone’unuz her zaman cebinizde. Yani sizden istenilenleri yerine getirmek veya soru formlarını doldurmak için bir hastaneye veya sağlık merkezine gitmenize gerek yok. O an nerede olursanız olun, son derece doğru veriler sağlamak için iPhone’daki gelişmiş sensörleri kullanarak aktiviteler gerçekleştirebilir ve hiç olmadığı kadar objektif bir bilgi kaynağı olabilirsiniz.

Araştırmalar şimdiden çok yol kat etti. Hem de çok hızlı bir şekilde.

ResearchKit ile geliştirilen uygulamalar, tıp kurumlarının araştırmalarına kısa bir süre içerisinde daha önce hiç görülmediği kadar çok katılımcı kazandırdı. Bu da araştırmacıların derinlemesine bilgiler elde etmelerini ve daha önce mümkün olmayan korelasyonlar kurmalarını sağlıyor.

Parkinson hastalığıyla ilgili daha net veriler elde etmek.

2015’te ilk çıktığı günden bu yana, mPower uygulamasına 10.000’in üzerinde katılımcı kaydoldu. Bu, tarihteki en büyük Parkinson araştırması demek. Üstelik, katılımcıların yüzde 93’ü daha önce hiç bu tür bir araştırmaya katılmamıştı. Uygulama, jiroskopu ve iPhone’un diğer özelliklerini kullanarak el becerisi, denge, yürüyüş şekli ve hafızayla ilgili verileri ölçüyor; araştırmacıların Parkinson hastalığını daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor. Araştırmacılar, semptomları daha iyi veya daha kötü hale getirebilecek uyku, egzersiz ve ruh hali gibi faktörler hakkında daha derinlemesine bilgi edinebiliyorlar.

Otizmi teşhis etmek için daha iyi bir yol bulmak.

Araştırmalara göre, gelişimsel sorunların erken tedavisi IQ seviyesinin artmasını ve sosyal becerilerin gelişmesini sağlayabiliyor. Autism & Beyond uygulaması, 18 aylık bebekler de dahil olmak üzere çocukların videolara gösterdikleri duygusal tepkileri analiz etmek için iPhone’un ön yüzündeki HD kamerayı ve yenilikçi yüz tanıma algoritmalarını kullanıyor. Böylece çocuklar, erken teşhis ve tedavi için bire bir uzman görüşmesine gerek kalmaksızın tarama testinden geçebiliyorlar. Uygulamaya ilk bir ay içerisinde kaydolanların sayısı, önceki dokuz aylık saha araştırmasına katılanların sayısından çok daha fazla.

Apple Watch ile nöbetleri öngörmeye çalışmak.

Araştırmacılar, Apple Watch sayesinde nöbetlerin öngörülebilmesini amaçlıyorlar. EpiWatch uygulaması, ilk çıktığı andan itibaren hastalara nöbetlerinin başlama zamanını ve süresini doğru bir şekilde takip etme olanağı sağladı. Bu da epizod geçmişi ve ilaç tedavisi arasında bir korelasyon kurulmasına imkan verdi. Nöbetin yaklaştığını hisseden hastalar, Apple Watch’taki özel bir komplikasyona dokunarak uygulamayı başlatabiliyorlar. Böylece ivmeölçer ve kalp atış hızı sensörleri devreye giriyor ve önceden belirlenmiş bir aile üyesine veya bakım görevlisine otomatik olarak uyarı gönderiliyor.

Kafa Travması

Concussion Tracker uygulaması, hastaları kafa yaralanmalarından itibaren altı hafta boyunca izliyor. Araştırmacılar, kalp atış hızı düzenlerini takip ederek ve hem fiziksel hem de bilişsel fonksiyonları kaydederek, kafa travmalarının sağlık üzerindeki uzun vadeli etkilerini daha iyi anlamaya çalışıyorlar.

Melanom

Hastalar, Mole Mapper uygulamasını kullanarak vücutlarındaki benleri fotoğraflayabiliyor ve zaman içinde değişip değişmediklerini veya nasıl değiştiklerini izleyebiliyorlar. Araştırmacılar, on binlerce katılımcının çektiği fotoğrafları toplayarak, melanomları daha erken aşamalarda tespit edebilecek bir algoritma geliştirmeyi umuyorlar.

Uyku Sağlığı

Araştırmacılar, Sleep Health uygulamasını kullanarak uyku alışkanlıklarının diyabet, kalp rahatsızlıkları, obezite, KOAH ve depresyon gibi durumlarla olan ilişkisini belirlemeye çalışıyorlar. SleepHealth uygulaması, gündüz uyanıklık düzeyini test ediyor ve elde ettiği verileri kişinin kendi bildirdiği uyku düzenleri ve uyku kalitesi ile karşılaştırıyor.

OTOMATİK İŞİTME EŞİĞİ TESPİTİ VE GÜRÜLTÜDE KONUŞMAYI ANLAMA TESTLERİ

Evet doğru duydunuz, yeni yayımlanan apiler ile Apple artık araştırmaların odyoloji alanında da yapılabilmesi için kapıları açtı. ResearchKit ile odyolojik araştırmalar için de yazılımlar geliştirilebilecek. Üstelik tüm bu olanaklar ücretsiz olarak sunuluyor. Bize de yazılımcılarla bir araya gelerek bilimin ışığında işitme sağlığı ile ilgili yeni yazılımlar geliştirmek kalıyor.

Bilimsel çalışmalar ile yeni fikirleri teknoloji ile birleştirip ülkemiz adına faydalı yazılımlar üretebilmek dileğiyle. 

http://researchkit.org/blog.html

Bir Cevap Yazın