Araştırmacılar iç sesinizi duyabilen bir cihaz geliştirdi.

0
460

Araştırmacılar iç sesini kullanan insanların aklını okuyabilen, bu sayede kişilerin konuşmadan cihazları kontrol etmesini ya da soru sormasını sağlayan giyilebilir bir cihaz geliştirdi. “AlterEgo” adı verilen cihaz, konuşmadan iç sesini kullanan insanların kelimlerini çözümleyebiliyor.

Araştırma projesinin yürütücüsü Arnav Kapur, arttırılmış zekaya (intelligence-augmentation) sahip kulaklık cihazı projesini Tokyo’da gerçekleştirilen “Zeki Kullanıcı Arayüzleri Konferansı”nda sundu. Cihaz çenenin etrafını sarıyor ve kulağın üst kısmına yerleştiriliyor. Cihazın altında yer alan dört elektrot deri ile temas ediyor, içsel sesini kullanan kişinin nöromusküler aktivitesini tespit ediyor. Kişi bir kelimeyi kafasının içinde söylerse, cihazın içersindeki yapay zeka sinyaller ile kelimeleri eşleştiriyor ve bilgisayara gönderiyor. Daha sonra bilgisayar, kulağın arkasına yerleştirilmiş, kemik yolu iletimine sahip hoparlör aracılığıyla kullanıcıya cevap veriyor. Böylelikle kişi aynı zamanda dışsal sesleri hava yolundan duyabiliyor.

AlterEgo, 15 dakikalık bireyselleştirme denemeleri sonrasında, 10 kişinin kafasında seslendirdiklerini çözümlemede %92 doğruluk düzeyine ulaşmış. Alterego, gerçek konuşmayı anlık olarak çözümleyen %95 doğruluk düzeyine sahip “Google Voice”u neredeyse yakalamış durumda. Üstelik konuşmayan kişilerin söylediklerini çözümlüyor.

Araştırmacıların amacı, “Google Assistant”, “Amazon Alexa” ya da “Apple Siri” gibi yapay zeka asistanlarına yeni bir arayüz sunmak!

Bir Cevap Yazın