Araştırmacılar konuşma işlemlemenin kortekse ulaşmadan önce kompleks olduğunu buldu

0
351
Medial genikulat badinin (MGB) insan deneklerin beyninde görselleştirilmesi. MGB, işitsel yolun bir parçasıdır. Belirli bölümleri belirli ses frekanslarını temsil edecek şekilde organizedir. Çalışma, MGB'nin kulaktan kortekse bilgi aktaran kısmının aktif olarak insan konuşma sesini tanıma işlemine dahil olduğunu göstermektedir.

Pek çok evde, dil yardımcıları (language assistants) olmadan hayatı hayal etmek imkansızdır Bu yardımcılar sesli komutlarla aygıtları açarlar veya kapatırlar, dünyanın her yerinden gelen haberleri rapor ederler veya havanın yarın nasıl olacağını bilirler. Bu sistemlerin konuşma tanıması, çoğunlukla yapay zeka dalı olan makine öğrenmesine dayanır. Makineler bilgisini, tekrarlayan veri kalıplarından üretirler. Son yıllarda, yapay sinir ağlarının kullanımı, bilgisayar tabanlı konuşma tanımayı büyük ölçüde geliştirmiştir.

Bununla birlikte, TU Dresden’deki sinirbilimci Profesör Katharina von Kriegstein’in, TU Dresden web sitesindeki bir açıklamasına göre, insan beyni “en beğenilen konuşma işleme makinesi” olmaya devam ediyor.

Kriegstein, “Bilgisayar tabanlı konuşma işlemlemesinden çok daha iyi çalışıyor ve uzun bir süre boyunca bunu yapmaya devam edecek” dedi, çünkü “beyindeki konuşma işlemlemesinin kesin süreçleri hala büyük ölçüde bilinmemektedir” dedi.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, Dresden’deki sinirbilimci ve ekibi, insan konuşma işlemesinin gizeminde başka bir yapı taşı keşfetti. Çalışmada 33 denek, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullanılarak incelendi. Test deneklerine farklı hoparlörlerden konuşma sinyalleri verildi. Rastgele sırayla ses tanıma için bir konuşma görevi veya kontrol görevi gerçekleştirmeleri istendi. Bilim adamları ekibi, MRI kullanarak deney sırasında test deneklerinin beyin aktivitesini kaydetti. Kayıtların değerlendirilmesi, sol işitsel yoldaki bir yapının – ventral medial genikulat badi (vMGB) – test deneklerinin bir konuşma görevi gerçekleştirdiğinde (kontrol görevinin aksine) özellikle konuşmayı tanımada ne kadar yüksek bir aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir.

Daha önce, bütün işitsel bilgilerin, işitsel yollar ile kulaktan serebral kortekse kadar eşit bir şekilde iletildiği varsayılıyordu. VMGB’nin artan aktivitesinin kayıtları, işitsel bilgilerin işlenmesinin işitsel yolakların beyin korteksine ulaşmasından önce başladığını göstermektedir. Von Kriegstein sonuçları şu şekilde açıklıyor: “Bir süredir, işitsel yolların konuşmada daha önce düşünülenden daha özellikli olduğuna dair ilk bulguları belirtmiştik. Bu çalışma, durumun gerçekten böyle olduğunu göstermektedir: vMGB’nin kulaktan serebral kortekse bilgi taşıyan kısmı, konuşmacının sesi gibi bir işitsel bilgiyi, iletişim sinyallerinin diğer bileşenlerinden ayırma gibi, konuşmanın tanınmasına yönelik bilgileri farklı şekilde işler.”

Konuşmayı tanıma, kişilerarası iletişim için son derece önemlidir. Altta yatan nöronal işlemlerin anlaşılması, bilgisayar tabanlı konuşma tanımayı daha da geliştirmek için önemli olacaktır.

Bu yeni sonuçların aynı zamanda gelişimsel disleksi semptomlarının bazıları için de önemi olabilir. Sol MGB’nin disleksik kişilerde diğerlerinden daha farklı çalıştığı bilinmektedir. Sol MGB’nin konuşmaya yönelik özelleşmesi, disleksik insanların neden gürültülü ortamlarda (restoranlar gibi) konuşma sinyallerini anlamada güçlük çektiğini açıklayabilir. Von Kriegstein ve ekibi şimdi bu endikasyonları bilimsel olarak kanıtlamak için daha ayrıntılı çalışmalar yürütecekler.

Çeviri: Dr. Ebru Kösemihal, Ph.D.

KAYNAK: http://www.hearingreview.com/2019/08/auditory-pathways-leading-cerebral-cortex-may-specialized-speech-researchers-find/?ref=cl-title

Orjinal Makale: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6711666/

Bir Cevap Yazın