Araştırmacılar, Tedavi Edilebilir Yeni Vertigo Türü Keşfettiler

0
519

Birçok odyoloğun bildiği üzere, vertigonun sayısız nedenleri vardır. Tedavi süreci karmaşık ve zaman alıcı olabilir. Bunlara rağmen, Güney Kore’deki araştırmacılar ilaçla etkili bir şekilde tedavi edilebilecek, yeni bir vertigo türü belirlemişlerdir.

The Journal of Neurology dergisinde yayınlanan çalışmada Head-Shaking Nistagmus ile tekrarlayan spontan vertigo olarak adlandırılan yeni bir durum tanımlandı.

Araştırmacılar, bilinmeyen bir nedenden dolayı vertigoları olan 338 kişiyi çalışmaya aldılar. Çalışmadaki katılımcıların çoğu yılda sadece bir kez şiddetli atak yaşadığını, nadiren baş dönmesi yaşadıklarını bildirdiler. Diğer katılımcıların haftada iki veya üç kez atakları vardı. Çalışmaya katılan birçok katılımcı ise bulantı, baş ağrısı ve atak sırasında baş hareketlerini tolere edemiyordu.

Vertigonun yeni türü ?

Vertigonun teşhisi için, araştırmacılar hastaları karanlık bir odada oturttular. Daha sonra her hastanın kafasını, yaklaşık 15 saniye boyunca ileri veyanlara doğru salladılar. Araştırmacılar, bu kısa süreli kafa sallama (Head-Shaking) prosedüründen sonra, insanlarda denge fonksiyonunu ölçmek için yaygın olarak kullanılan bir prosedür olan, Videonistagmografi testini (VNG) kullandılar. VNG testi ile, kontrolsüz göz hareketleri olan nistagmusu kaydettiler.Nistagmus, tekrarlayan spontan vertigo olanlarda daha uzun sürdü.

35 çalışma katılımcısı; Araştırmacılar tarafından sınıflandırılmış, tekrarlayan spontan vertigo türüne sahipti. Tekrarlayan spontan vertigoya sahip 35 katılımcıdan oluşan bu grup, Meniere hastalığı da dahil olmak üzere, diğer hastalıklar tarafından tetiklenen çalışma katılımcıları ile karşılaştırıldı.

Yeni tanımlanmış vertigo türüne sahip olanlar, 12 saniye boyunca kontrolsüz göz hareketleri (nistgmus) yaşadılar. – Meniere’nin iki katı uzunluğunda, vestibüler migren ve vestibüler nörit olanlara göre beş saniye daha uzundur.- Çalışma yazarlarına göre, yeni vertigo türüne sahip olanların, diğer hastalık türüne sahip olanlara göre, şiddetlibir atak geçirme olasılığı daha yüksektir.

Yeni vertigo tipi ile saptanan 35 kişiden 20’sine, önleyici ilaç verildi. Bunların üçte birinin semptomları azaldı veya tamamen iyileşti

Araştırmacılar, yeni tip vertigo hastalarını ortalama 12 yıl boyunca takip etti. 5’in de ek bir atak olmadı, 14’ünün durumlarında iyileşme vardı ve sadece bir kişide semptomların kötüleşmesine neden oldu. Diğerlerinin sonuçları açıklanmadı.

Güney Kore’de bir araştırmacı olan, Dr. Ji-Soo Kim “Bu durumları teşhis etmek ve zayıflatmak, insanlar için oldukça zor olabilir. Bu yüzden tedaviye cevap verebilecek bir durumun, bu yeni teşhisini keşfedebilmek heyecan verici.” dedi. Çevrimiçi olarak “HealthDay News” ile yayınlanan, 25 Mayıs tarihli makalesinde çalışma bulgularını paylaştı.

https://consumer.healthday.com/diseases-and-conditions-information-37/dizziness-and-vertigo-news-205/newly-identified-form-of-vertigo-responds-to-treatment-734083.html

Bir Cevap Yazın