Baş dönmesi teşhisinde yeni inovasyon geliştirildi

0
427

65 yaş üzerindeki bireylerin yarısı baş dönmesi ve denge sorunu yaşamaktadır. Bu sorunların nedenlerini tanımlamak için yapılan bazı testler ağrılıdır ve işitmeye zarar verebilmektedir. Araştırmacılar kemik iletimi teknolojisini kullanarak mevcut testlere göre avantajlar sunan yeni bir test cihazı geliştirdiler.

Geliştirilen vibrasyon cihazı, küçük ve kompakt boyuttadır ve 250 Hz gibi alçak frekanslarda refleksin uyarılması için yeterli bir ses seviyesi sağlayabilmektedir.

İşitme ve denge arasındaki ilişkiden dizziness’ı olan hastalarda, denge sorunlarının teşhisinde yararlanılmaktadır. Yaygın olarak, kullanılan’VEMP’ testinde (Vestibuler Uyarılmış Myojenik Potansiyeller), boyun ve göz kaslarındakirefleks kontraksiyonu uyarmak için yüksek sesler kullanılmaktadır. Chalmers araştırmacıları, daha iyi sonuçlar elde etmek için kemik yoluyla iletilen sesleri kullanmıştıır. Chalmers’daki “Biyomedikal sinyaller ve sistemler” araştırma grubunda yer alan bir profesör olan Bo Hakansson, test sırasında hastanın kulağının arkasına yerleştirilen yeni bir vibrasyon cihazı geliştirdiklerini ifade etmektedir.Vibrasyon cihazı, küçük ve kompakt boyuttadır ve 250 Hz kadar alçak frekanslarda refleksin uyarılması için yeterli bir ses seviyesi sağlayacak şekildedir. Önceden,denge sisteminin test edilmesi için doğrudan uyarlanmış bir vibrasyon cihazı bulunmamaktadır. Bo Håkansson, bu alanda 40 yılı aşkın tecrübeye sahiptir ve bu teknolojiyi kullanarak daha önce işitme cihazları geliştirmiştir.

Vibrasyon cihazı, sağlık hizmetlerinde denge teşhisi için standart ekipmanlarla uyumludur ve yeni teknolojinin maliyetinin, bugün kullanılan ilgili ekipmandan daha düşük olduğu tahmin edilmektedir. Bir pilot çalışma yapılmış ve yakın zamanda yayınlanmıştır. Bir sonraki adım, bir etik onay ile Göteborg’daki Sahlgrenska Üniversitesi Hastanesi ile birlikte, normal işitmeye sahip 30 katılımcının da yer alacağı daha büyük bir hasta çalışmasının yapılmasıdır.

Araştırma Özeti 

Amaç: Alçak frekanslı yeni bir prototip kemik iletimi transduseri B250 ile vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (VEMP) yanıtlarının değerlendirilmesidir. B250 ile konvansiyonel B81 transdüseri vehava yolu stimülasyonu kullanılarak 250 ve 500 Hz tone burst uyaran ile servikal (cVEMP) ve oküler (oVEMP) yanıtlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.

Yöntem: Bu pilot çalışmada 64, 28 ve 29 yaşlarında ikisi erkek biri kadın üç normal bireyecVEMP’de mastoidlere ve oVEMP de mastoid ve alına BC stimülasyon uygulanmış, hava yolu uyarım sonuçları ile karşılaştırılmıştır.

Bulgular: Kemik yolu stimülasyon ile hava yolu stimülasyonundan daha düşük VEMP eşik değerlerine ulaşılmıştır (250 Hz’de oVEMP eşiği 30–40 dB daha düşüktür). Ardışık 5 dB artan mastoid stimülasyon seviyelerinde üç veya daha fazla cVEMP ve oVEMP yanıtları,250 Hz’de B250 transduserkullanılarak tüm bireylerden elde edilmiştir. Hem ipsilateral hem de kontralateral mastoid stimülasyonu için benzer kemik yolu eşikleri elde edilmiştir. Alın uyarımı eğer gerekli ise, daha güçlü bir vibrasyon çıkışı gerektirebileceği saptanmıştır. Kemik yolu ile VEMP hasta için daha güvenli ve rahat olabilir.

Anahtar Kelimeler: Vestibüler inceleme, hava iletimi, kemik iletimi, VEMP, cVEMP, oVEMP 

https://www.dovepress.com/vemp-using-a-new-low-frequency-bone-conduction-transducer-peer-reviewed-article-MDER
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180910081533.htm

Bir Cevap Yazın