Beethoven Hiç Duymadıysa, Nasıl Beste Yaptı?

0
1779

Beethoven 30 yaşındayken bir arkadaşına bir mektup yazdı:

“Son 3 yıldır işitmem giderek kötüleşiyor…”

Genç Beethoven Mozart’tan sonra en iyi müzisyen olarak bilinirdi. 20’li yaşlarının ortalarında Haydn ile çalıştı ve parlak bir virtüöz piyanist olarak görüldü.

Beethoven’nın Yaşamı: 1770 – 1802


30 yaşına geldiğinde birkaç piyano konçertosu, altı telli kuartet ve ilk senfonisini besteledi. Önündeki uzun ve başarılı bir kariyer yaşamı için her şey iyi gidiyordu.

Sonra, kulaklarında bir uğultu hissetmeye başladı – ve her şey değişmek üzereydi. 

Beethoven ağır işitmeye başladığında kaç yaşındaydı?

Yaklaşık 26 yaşında, her iki kulağında uğultu ve çınlama duymaya başladı. 1800 yılında, 30 yaşında Bonn’da doktor olarak çalışan Viyana’dan bir çocukluk arkadaşına bir süredir çektiği acıyı yazdı:

“Son 3 yıldır işitmem giderek kötüleşiyor. Bu tuhaf duyma sorunu ile ilgili sana biraz bilgi vermeliyim. Tiyatroda sanatçıları anlamak için orkestraya çok yaklaşmam gerekiyor. Bu mesafeden enstürmanların yüksek notalarını ve şarkıcıların seslerini duymuyorum. Bazen de sessiz konuşan insanları oldukça zor duyuyorum. Duyduğum sesler doğru ancak kelimeler değil. Ve eğer biri bağırırsa, buna dayamam.”

Beethoven bu problemi en yakınlarından bile gizli tutmaya çalıştı. Eğer fark edilirse, kariyerinin mahvolacağından korktu.

“İki yıl boyunca neredeyse bütün sosyal toplantılardan kaçındım çünkü insanlara ‘Sağır olduğumu’ söylemem imkansız, diye yazdı. “Başka bir mesleğim olsaydı, daha kolay olurdu, ama mesleğimde korkunç bir durum.”


Bir keresinde Beethoven, besteci Ferdinand Ries ile birlikte bir ülkede gezintiye çıktı ve yürürken pipo çalan bir çoban gördü. Beethoven, Ries’in yüzünden çok güzel bir müzik çaldığını gördü, ama duyamadı. Beethoven’ın bu olaydan sonra bir daha asla eskisi gibi olmadığı söylendi, çünkü ilk kez sağırlığı ile yüzleşti.

Beethoven görünüşte 1812’ye kadar biraz konuşma ve müzik duyabiliyordu. Ancak 44 yaşındayken neredeyse tamamen işitme kayıplıydı ve pek çok sesi duyamıyordu. Bu onun için yıkıcı olmalıydı. 

Beethoven neden çok ileri derecede işitme kayıplı oldu?

İşitme kaybının kesin nedeni tam olarak bilinmiyor. Teoriler, sifilizden kurşun zehirlenmesine, tifüse, hatta muhtemelen uyanık kalması için başını soğuk suya sokma alışkanlığına kadar uzanmaktadır. Bir noktada, birileri işini yarıda kestiğinde, 1798’de öfkeli bir şekilde acı çektiğini iddia etti. Çoğu kez, gastrointestinal problemlerden sorumlu tuttu.

“Bunun nedeni, bildiğiniz gibi her zaman berbatlaşan ve daha da kötüye giden karnımın şartı olmalı” diye yazdı, “çünkü her zaman olağanüstü zayıflığa neden olan ishalle uğraşıyordum.”

Ölümünden sonra yapılan otopsi, zamanla lezyonlar geliştiren şişmiş bir iç kulağa sahip olduğunu ortaya çıkardı. 

. Beethoven işitme kaybı için hangi tedaviyi aradı?

Tuna Nehri’nin suyu ile ılık bir banyo yapmak, Beethoven’ın mide rahatsızlıklarına yardım ediyordu, ancak işitmesi daha da kötüleşti. “Kulaklarım hariç daha güçlü ve daha iyi hissediyorum, kulaklarım gece gündüz sürekli şarkı söylüyor ve vızıldıyor.” Tuhaf bir çözüm olarak ıslak bir ağaç kabuğunu kuruyana ve kabarcıklar üretene kadar kollarına bağladı. Bu, işitme kaybını tedavi etmedi – sadece iki hafta boyunca piyanodan uzak durmasını sağladı.1822’den sonra işitmesi için tedavi aramaktan vazgeçti. Özel işitme trompetleri gibi çeşitli işitme cihazları denedi.

Peki, duymadıysa nasıl beste yaptı? 

Beethoven hayatının ilk otuz yılı boyunca müzik dinledi ve çaldı, bu yüzden enstrümanların ve seslerin nasıl çaldığını ve birlikte nasıl çalıştıklarını biliyordu.


İşitme kaybı, ani bir işitme kaybından ziyade progresif ilerliyordu. Bu yüzden her zaman kompozisyonlarında nasıl bir ses olacağını zihninde hayal edebildi.

Beethoven’nın Yaşamı: 1803 – 1812

Beethoven’ın hizmetçileri, işitme duyusu kötüleştikçe, piyanoda oturduğunu, ağzına bir kurşun kalem koyduğunu, notanın titreşimini hissetmek için enstrümanın ses tablasının diğer ucuna dokunduğunu hatırladı.

Beethoven’ın işitme kaybı onun müziğini değiştirdi mi ?

 Evet. İlk çalışmalarında, Beethoven tüm frekans aralığını duyabildiği zaman, bestelerinde daha yüksek notları kullandı. İşitmesi kötüleştiğinde ise daha net duyabildiği alt notları kullanmaya başladı.
Moonlight Sonata, tek operası Fidelio ve altı senfoni dahil eserler bu dönemde yazılmıştır. Yaşamının sonlarına doğru yaptığı kompozisyonlarda yüksek notalar, hayal gücünün bir ürünü olarak geri dönmüştür.

Yüksek notalar kompozisyonlarının ömrünün sonuna doğru geri döndü.

Beethoven sahne almaya devam etti mi?

 Evet. Ama notaları duymak için onlara çok sert vurarak piyanoları mahvediyordu.
Besteci Louis Spohr, 1814 yılında Beethoven’i Archduke Trio için yaptığı bir provada izledikten sonra şöyle dedi:

“Zavallı sağır adam, forte pasajlarında teller sarsılıncaya kadar tuşlara bastı ve pianoda, o kadar yumuşak bir şekilde çaldı ki, bütün nota grupları atlandı. Böylece piyano (pianoforte) parçası olarak bakılmadıkça müzik anlaşılmaz hale geldi. Çok zor bir kader olarak çok üzülmüştüm.”

Muazzam Dokuzuncu Senfonisinin galasına geldiğinde, Beethoven bunu yapmakta ısrar etti. Orkestra, bestecinin yanında durmak için başka bir şef, Michael Umlauf’u kiraladı. Umlauf, sanatçılara kendisini takip etmelerini ve Beethoven’ın talimatlarını görmezden gelmelerini söyledi.

Senfoni, Beethoven’ın duyamadığı acımasız alkış aldı. Efsaneye göre, genç kontralto Carolina Unger maestroya yaklaşır ve alkışları görmesi için onu izleyiciyle döndürür.

https://www.classicfm.com/composers/beethoven/guides/deaf-hearing-loss-composing/

Bir Cevap Yazın