Bening Paroksimal Poziyonel Vertigo İçin Yeni Bir Yönerge

0
336

American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery Foundation 1 Mart tarihinde çevrimiçi olarak Otolaryngology-Head and Nek Surgery’de yeni bir BBPV yönergesi yayınladı.

Söz konusu yönerge hasta eğitimi ve ortak karar vermeyi daha çok vurguluyor ve radyolojik ve vestibüler değerlendirmeye yönelik daha geniş çaplı öneriler ve kanalit repozisyon uygulamaları sonrasındaki kısıtlamalara yönelik yeni öneriler içeriyor.

Yeni yönergedeki en önemli değişikliklerden birisi de hastalar için tanısal ve terapötik planların geliştirilmesi sürecindeki kararları aydınlığa kavuşturmak ve gelişim şanslarını değerlendirmeye yönelik detaylı eylem plan profillerinin dahil edilmesi.

Bu güncelleme ile birlikte BPPV’li hastalarda semptomların hızlı bir şekilde kontrol altına alınmasını ve vestibüler baskılayıcı ilaçların (antihistaminler ve/veya benzodiazepinler gibi) kullanılmasını önleyen kanalit repozisyonunun ilk terapi olarak kullanılması da özellikle vurgulanmakta.

Yeni yönergenin önemli bir diğer noktası da şimdiye kadar önerilen bir yöntem olan uygulama sonrası kısıtlamaların, tam tersi bir şekilde artık önerilmiyor oluşudur. Yazarlar bu kısıtlamaların azaltılması ile normal bir yaşam biçimine daha hızlı dönülebileceğini, uyku veya çalışmanın daha az sekteye uğrayacağını, kas-iskelet rahatsızlıklarının azalacağını ve masrafların azalacağını belirtmişlerdir.

Yönergenin bir başka katkısı da hastaların kendi tanıları, semptomları ve tedavi beklentileri açısından eğitimlerine yardımcı olabilecek bir sık sorulan sorular listesinin eklenmesidir. Hasta eğitimine yönelik tavsiyeler aynı zamanda güvenlik riskleri ve takip tedavilerinin önemini de içermektedir.

Orijinal Haber: http://www.medscape.com/viewarticle/876491

Görsel: http://www.cmaj.ca/content/169/7/681/F8.medium.gif

Bir Cevap Yazın