Bir e-sağlık hizmeti: DizzyDoctor

0
516

Ian Purcell tarafından tasarlanan DizzyDoctor sistemi, akıllı telefonda yer alan uygulama üzerinden eşleştirilebilen bir gözlükten oluşan, dengesizlik ve baş dönmesi sırasında akıllı telefon ile göz hareketlerinin “gerçek zamanlı” olarak kaydedilmesini ve vertigonun monitorizasyonu sağlayan bir cihazdır. Hasta verileri düzgün bir şekilde toplanır, kaydedilirse, hastanın baş dönmesi ataklarının tanılanmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir. Uygulamadan gelen kayıtlar (video, hareket ve göz bebeği takibi…) otomatik olarak DizzyDoctor web sitesine yüklenebilmektedir. Bu işlem, ücrete tabii olmakla birlikte, veriler teşhis amacıyla değerlendirilebilmektedir. Uzman bu verilere, hastanın kendisine başvurusu sırasında ulaşabilir ve hatta hasta klinikten uzaktaysa bile bu işlem gerçekleştirilebilir.

Araştırma-geliştirme Başkan Yardımcısı Alex Bock, “Hedefimiz, baş dönmesi olan hastaların doğru ve hızlı bir şekilde test edilmesini kolaylaştırmak” olarak ürünün amacını özetlemektedir. “Çoğu insan, başı döndüğünde acil kliniklerine başvurmakta, ancak çoğu zaman hastalara sadece dinlenmeleri söylenmekte ya da vestibüler supresan ilaçlar önerilmektedir. Bu yeterli bir tedavi değildir. Baş dönmesi genellikle, iç kulakta meydana gelen fiziksel bir olgunun sonucudur ve uygun tedavinin yapılmaması, çok daha kötü sonuçlara sebep olabilir.”

DizzyDoctor, San Diego merkezli bir dijital ürün şirketi olan Seamgen’i bu projenin yazılım-geliştirme ortağı olarak seçmiştir. Uygulamanın hem tasarımı hem de geliştirilmesi Seamgen ekibi tarafından tamamlanmıştır.

Ürünün özellikleri:

  • Uygun Dix-Hallpike konumunda, göz hareketi ve senkronize hareket izleme için video kaydı yapabilmektedir. Hastayı test pozisyonları boyunca yönlendiren, adım adım sesli talimatlar verilebilmektedir.
  • Telefonun dahili sensörlerinden, göz hareketleri (Nistagmus) kaydına devam etmeden önce, hastanın tam test konumunda olmasını sağlayan üç boyutlu konum tanıma gerçekleştirebilmektedir.
  • Göz hareketi (Nistagmus) videolarını analiz eden göz izleme algoritmaları mevcuttur.
  • Video kayıtlarının, hasta ve doktor tarafından doğrudan web tabanlı portala yüklenmesine olanak sağlamaktadır.
  • Analiz edilen verileri, uzman ve hastanın daha sonraki bir tarihte incelemesi için anlaşılır bir formatta sunan, web tabanlı video oynatıcısı bulunmaktadır.
  • “Bölgenizdeki DizzyDoctors’ı bulun” uygulaması ile en yakınınızdaki uzmanı bularak, hasta verilerini gözden geçirmek için “Başdönmesi” alanındaki önde gelen uzmanlara ulaşabilmektedir.

Ürün geliştiriciler, “DizzyDoctor”, “uygulamalarının sürekli geliştiğini” ifade etmektedir. “Gelişmiş göz takip algoritması üzerinden, hastanın nistagmus karakterlerini alıp-işleyebilen başka mobil tıbbi cihazlar oluşturacaklarını bildirmektedirler. “Gözler, zihne açılan kapıdır ve bu veriler birçok farklı uygulama için kullanabilecektir.”

Uzaktan bağlantılı sağlık yazılımı teknolojisinin gelişimi, sağlık sektöründe önemli bir fırsattır.Mobil teknoloji, pratisyen hekimlerin uzaktan tanılama yapmalarını, web tabanlı tıbbi kayıtlara erişmelerini, zamanında hasta bilgilerini almalarını ve işlem sonrası hasta izlemelerini sağlamaktadır.

Ek olarak; Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramı, tıbbi cihaz şirketlerine kablosuz bilgi aktarımı, depolamayı ve klinik verilerin görüntülenmesini kolaylaştırmak için bulut tabanlı platformlar sunması için birçok fırsat sağlamıştır. Sağlık uygulamaları ve cihazlarındaki IoT ile, tıbbi personel gerçek zamanlı hasta verilerini alabilmekte, zamanında, doğru ve gerçek zamanlı verilere dayalı teşhis koyup, tedavi planlayabilmektedir. 

www.dizzydoctor.com

http://www.hearingreview.com/2018/11/dizzydoctor-partner-seamgen-vertigo-recording-application/

Bir Cevap Yazın