Bir İşitme Engelli Dansçının Başarı Hikayesi…

0
649

Yirmi yaşında Tianjiao Zhang daima bir dansçı olmak istemişti. Ancak işitme kaybına sahip bir dansçı olmak ulaşması çok da kolay bir hayal değildi.


Tianjiao Zhang “Bir sürü insan bana işitme kaybımın dansçı olmama engel olabileceğini söylerdi. Ama öğretmenim ve özellikle annem hep bana inanmıştı.” diyor. Arkadaşları ve ailesi arasında “JiaoJiao” olarak bilinen Tianjiao, Çin’de doğdu ve büyüdü; burada dans etmeyi, işitmeyi ve konuşmayı aynı anda öğrendi. Şimdilerde, serbest dansçı olarak performans sergileyerek birçok yarışmaya katılıyor.


Jiaojiao’nun ilk dans öğretmeni Jinhui Cao, başından beri onunla birlikte eğitim almış. Öğretmeni, işitme kaybını telafi etmek için, yavaşça ve bol miktarda hareketle konuşarak ve onunla her zaman göz teması kurarak dans etmeyi öğrettiğini söylüyor.

“Ben müzikle bütünleşen biriyim, Müzik kalbimde.. “

Tianjiao Zhang

17 yaşındayken, Jiaojiao işitme kaybının dans etmesine engel olmayacağını herkese kanıtlama imkanı buldu ve bir Çin kanalında düzenlenen yetenek yarışmasına katılarak hem halkı hem de jüriyi eşsiz dansıyla etkilemeyi başararak, yarışmayı kazandı. Jiaojiao,müziğin ritmini hissederek dans ediyor. Jiaojiao şitme cihazlarının, melankoli pop tarzı şarkıları duymasına yardımcı olduğunu söylüyor diyor. 

http://www.sonova.com/en/features/music-my-heart

Bir Cevap Yazın