Cheesburger veya salata? Müzik sesi kararınızı nasıl etkiler?

0
325

Güney Florida Üniversitesi-TAMPA, Fla- Müzik nihai ruh hali belirleyicisidir. Yavaş şarkılar rahatlamaya yardımcı olurken hızlı vuruşlar coşkuyu tetikler ve bu durum restoran menülerinden sipariş verdiğimiz her şeyi değiştirir.

Journal of the Academy of Marketing Sciences’ta yayınlanan bir çalışmada ortamdaki müzik sesinin tüketicilerin sağlıklı ve sağlıklı olmayan yiyecekleri tercih etmesi üzerinde sistemik etkilere sahip olduğu bulunmuştur. Ses şiddeti doğrudan kalp atımı ve uyarımı etkiler. Daha yumuşak müzikler sakinleştirici etkiye sahiptir ve bu da neyi sipariş ettiğimiz konusunda bizi daha dikkatli hale getirir ve genellikle salata gibi sağlıklı yiyeceklerin tercih edilmesine neden olur. Gürültülü ortamlar uyarımı ve stresi artırır, akşam yemeğinde yağlı bir cheeseburger ve patates kızartması tercih edilmesine neden olur. South Florida Üniversitesi Muma İşletme Fakültesi pazarlama profesörü olan Dipayan Biswas, PhD, Restoranlar ve süpermarketlerin, tüketicinin satın alma davranışını etkilemek için ortam müziğini stratejik olarak kullanabileceklerini belirtmiştir.

Dr. Biswas Stockholm’de işletilen 55dB ve 70dB’de ayrı döngülerde çeşitli müzikler çalan bir kafe ile bağlantı kurmuştur. Menü çeşitleri sağlıklı, sağlıksız ve nötr (çay veya kahve) olarak kodlanmıştır. Birkaç gün boyunca birkaç saatin üzerinde yapılan deneyde araştırmacılar %20’den daha fazla restoran müşterisinin daha yüksek ortam müziğine maruz kaldıklarında daha sağlıksız yiyecekler sipariş ettiklerini tespit etmişlerdir.

55dB (295 satılan ürün) 70dB (254 satılan ürün)

Sağlıklı- %32 Sağlıklı- %25

Sağlıksız- %42 Sağlıksız- %52

Nötr- %26 Nötr- 23%

Daha önceki çalışmalarda ortamın yiyecek seçimi üzerine etkisi çeşitli açılardan incelenmiştir ör; ışıklandırma, dekor, koku gibi. Bu çalışma ses şiddetinin sağlıklı ve sağlıksız yiyecek seçimine etkisini inceleyen ilk çalışmadır. Bu bulgular restoran yöneticilerinin satışları etkilemek için müzik şiddetini stratejik olarak değiştirmelerine imkan sağlar. 

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-05/uosf-cos052318.php

Bir Cevap Yazın