Çınlama (tinnitus) probleminin doğası araştırmacıların düşündüğünden daha karmaşık olabilir.

0
376

Kulaklarınız mi çınlıyor? Araştırmacılar Tinnitus hakkında yeni ip uçları elde ettiler.

52 yaşında ve Ses mühendisi olan Alan Starr’ın Boston Maraton’una yapılan bombalı saldırı sonucunda tinnitus şikayeti başlamış.

Saldırı esnasında fiziksel bir darbe almayan ancak o anı sürekli hatırlamasına sebep olan kulak çınlaması sebebiyle Starr zor günler geçirdiğini şu şekilde ifade etti: “Islık sesi gibi çok yüksek perdeden bir ses ve 7 gün 24 saat başımın içerisinde sürekli olarak ötüyor”

Starr ve bombalı saldırıdan etkilenen onlarca mağdur One Fund tarafından düzenlenen çalışmalara katılarak tedavi olmaya çalışıyorlar.

Amerikada Irak ve Afganistan savaşlarına katılarak bombalı patlamaların etkisinde kalan ve sayıları 1 milyonu bulan insanlar tinnitus problem ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bunun yanı sıra yapılan araştırmalar ve Amerika Tinnitus Derneğinin çalışmaları sonucunda Amerika’da her 6 kişiden birinde (yaklaşık 50 milyon kişi) tinnitus rahatsızlığı olduğu saptanmış.

Şu ana kadar kesin tedavisi bulunamayan Tinnitus rahatsızlığı ile ilgili olarak araştırmacıların umut verici yeni ip uçları bulduğu söyleniyor.

Geleneksel teoriye göre tinnitus’un sebebi iç kulakta bulunan saç hücrelerinin bozulması ile beynimizin buna karşılık olarak verdiği tepkidir. Saç hücrelerinin hasar görmesi ile beynin fantom sesleri oluşturarak boşlukları doldurduğu düşünülmektedir.

Iowa Universitesinden Philip Gander bu teoriye karşı çıkanlardan. Gander, Current Biology dergisinde yayınlanan makalesinde; Tinnitus’un sebebinin araştırmacıların düşündüğünden daha kompleks olduğunu, sadece işitsel kortekste bulunan izole bir hasarı ve beyinde seslerin algılandığı bölgeleri ifade etmediğini belirtti.

Gander’a göre beyinde işitme ile ilgili tüm yolların bu problemden etkilendiği ayrıca beyinde duygu ve hafıza bölümlerininde tinnitus üzerinde etkisinin olduğunu düşündüğünü belirtti.

Gander’ın tinnitus hastalarına uygulanan maskeleme terapileri ve diğer metodları geliştirebilmek için araştırmaları devam ediyor.

Kaynak:

...

Ringing In Your Ears? Finally, Researchers Finding New Clues About Tinnitus | CommonHealth

Tinnitus — ringing or other noise in the ears — affects some 50 million Americans, including nearly a million veterans. It’s finally starting to get the attention it deserves from researchers, who are gaining new insights into what goes wrong.http://www.wbur.org/commonhealth/2015/05/08/tinnitus-research-ringing-ears

Bir Cevap Yazın