Dünya Sağlık Örgütü “hearWHO” mobil uygulamasını yayınladı.

0
521

 Dünya Sağlık Örgütü (WHO) işitme kaybının erken tanılanabilmesi için “hearWHO” adında bir mobil uygulama geliştirdi. 3 Mart Dünya İşitme Günü sebebiyle WHO tarafından yayınlanan uygulama ile kullanıcılar basit bir teste tabii tutuluyor ve işitme kaybı problemleri varsa profesyonel destek almaları konusunda yönlendiriliyor.

WHO’nun teknik müdürü Dr. Shelly Chadha ya göre uygulamanın fonksiyonelliğinin ardında, kullanıcılara erken işitme kaybı tanısı konulması ve farkındalığın arttırılması yer alıyor. WHO’nun yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda 2050 yılında her 10 kişiden birinin işitme kaybı problemi yaşayacağı tahmin ediliyor ve tanılanmamış işitme kaybının dünya genelinde 750.000.000.000 $ bir maliyetinin olması ekleniyor. Dr. Chadha ” İnsanları işitme durumlarının ne olduğunu test etmeye cesaretlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

hearWHO uygulaması, digits-in-noise teknolojisini kullanarak, kullanıcıların daha önceden kaydedilmiş farklı arka plan sesleri içerisinde söylenen rakamları tekrar etmesini istiyor. Kullanıcının yanıtlarından elde edilen skora göre işitme kaybının ne seviyede olduğuna dair ip uçları veriliyor ve açıklamalarda bulunuyor.

http://www.audiology-worldnews.com/awareness/3468-who-app-equips-phones-with-hearing-loss-radar

Bir Cevap Yazın