Facebook araştırma ekipleri yeni bir iletişim teknolojisi üzerine çalışmaya başladı

0
277

MIT Technoloji Değerlendirme bölümü Facebook’un insanların beyinleri ile yazma ve ciltleri ile işitme konusunda bir çalışma yaptığını duyurdu.

“Connecting the World” mottosu ile yapılan çalışmalarda Facebook’un iletişim kurma yöntemlerimizi gelecekte üreteceği cihazlar ve teknolojiler ile değiştirmek istediği açıklandı. MIT’nin Teknoloji değerlendirme bölümünün Nisan ayı sonunda yaptığı bildirimde bu alanda kullanılması düşünülen 2 proje hakkında ilgiler verildi. Facebook’un her yıl düzenlediği F8 Geliştiriciler Konferansında anlatılan bu projeler şirketin geliştirmekte olduğu 6 bilim-kurgu projesinin sadece 2’si.

İlk olarak non-invaziv beyin makinası arayüzü geliştiren şirket, geliştireceği ürünü şapka veya kafa bandı olarak kullanıma sunmayı planlıyor. Geliştirilecek olan cihaz ile kullanıcıların düşünerek yazı yazabilmesi hedefleniyor. Proje lideri Mark Chevillet’in yaptığı açıklamaya göre projenin amacı, bireylerin gerçekten konuşmadan, konuşma sinyallerini insan beyni içerisinde algılayıp dakikada 100 kelime yazmasını sağlayacak bir cihaz oluşturmak. Facebook bu proje kapsamında Johns Hopkins, Baltimore, University of California ve Berkeley gibi üniversiteler ile işbirliği içerisinde.

İkinci proje ise, insanların sesleri ciltleri ile Braille ve Tadoma – görme ve işitme engelli insanların diğer bir insanın yüzüne ellerini koyarak onlar konuştukça titreşimleri algılayıp ne dediklerini anlamalarını sağlayan metod- gibi konuşulanları algılamalarını sağlamak. Sistem kola takılan bir uyarıcıya dokunularak işitme engelli bireylerin farklı kelimeleri titreşim ile algılaması mantığıyla çalışıyor olacak.

“Bu sinyalleri gerçekten ses üretmeden beyninizin içinde algılayabilecek bir sistem oluşturarak konuşmadan iletişim kurdurmayı planlıyoruz”
 

Mark Chevillet
https://www.technologyreview.com/s/604229/facebooks-sci-fi-plan-for-typing-with-your-mind-and-hearing-with-your-skin/
http://www.audiology-worldnews.com/research/2170-facebook-research-teams-working-on-leading-edge-communication-technology

Bir Cevap Yazın