Farelerde yapılan çalışma ile keşfedilenler vestibüler bozukluklar için potansiyel bir tedavi metodu olabilir

0
559

Stanford Üniversitesi’nde yapılan çalışmada farelerin vestibüler sistemlerinde yer alan saç hücrelerinde rejenerasyon gözlemlendi.

Stanford üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bilim insanları tarafından yapılan çalışmada farelerin vestibüler sistemlerinde yer alan saç hücrelerinde rejenerasyon gözlemlenerek hayvanların vestibüler fonksiyonlarının düzelmesi sağlandı. Bu gelişme memelilerde ilk kez başarıldı.

Araştırmanın ilerleyen safhalarında benzer bir tekniğin insanlar için kullanılabileceği ve baş dönmesi gibi hastalıkların tedavisinde büyük bir adım olabileceği düşünülüyor. Bilindiği üzere baş dönmesi gibi vestibüler saç hücrelerinin hasar aldığı denge bozukluklarında henüz efektif bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Şu an en yoğun olarak kullanılan metod, hastaların bu hastalıkla mücadele etme becerilerini iyileştiren fiziksel terapiler.

KBB doktoru Alan Cheng konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Özellikle yaşlı popülasyonda çok sık karşılaşılan denge bozukluğunun düşme riskini arttırdığını” söyledi.

Dr. Cheng, 9 temmuz 2019’da Cell Reports dergisinde yayınlanan makalenin sahibi. Çalışmanın bir diğer önemli ismi ise Stanford Üniversitesinde doktora öğrencisi olan Zahra Sayyid.

İç kulağın bir kısmı olan utrikülde bulunan saç hücreleri, uzaysal oryantasyon ve denge sağlamanın yanı sıra göz hareketlerini de düzenlemektedir. Bazı antibiyotikler bu hücrelere zarar verebiliyor. Bu bölgedeki hasarlar aynı zamanda enfeksiyon veya genetik kökenli olabildiği gibi yaşa bağlı olarakta görülmektedir. Yetişkin memelilerde, vestibüler saç hücreleri kendiliğinden çok minimal seviyede rejenerasyon kabiliyetine sahiptir. (Kuşlar ve balıklar bu hücreleri tamamen rejenerasyon yapabilme becerisine sahiptir).

Amerika Birleşik Devletleri’nde 69 milyon insanın vestibüler disfonksiyon ve iç saç hücrelerinde problemleri olduğu biliniyor. Bu hastalar başlarının döndüğünü hissediyor ve dengelerini kolayca kaybedebiliyorlar. Ayrıca hareketli objeleri takip etmede zorluklar yaşıyorlar. Bu semptomlar hastaların günlük aktivitelerini olumsuz bir yönde etkileyerek sosyal yaşamlarını kısıtlıyor ve hastaların daha izole bir hayat sürmesi gerekiyor.

Vestibüler jastalıkların araştırılması için bilim insanları hasar görmüş iç saç hücrelerini farelere yerleştirerek onların bu hücreleri nasıl ve ne kadar rejenerasyona uğradığını takip ettiler. Çalışmanın sonunda hücrelerin üçte birinin spontan bir şekilde tekrar oluştuğu ancak vestibüler fonksiyonun tam olarak iyileşmediği gözlemlendi.

Daha sonra, saç hücresi formasyonunu füzenleyen transkripsiyon faktörü Atoh1 manipülasyonu ile farelerdeki saç hücrelerinin %70 oranında rejenerasyona uğradığı görüşmüştür. Rejenerasyona uğrayan saç hücrelerinin gayet sağlıklı oldu ve farelerin %70’inde vestibüler fonksyon düzelmesi gözlemlenmiştir.

Bilim insanları, Atoh1 üzerinde farklı metotlar kullanarak araştırmaya devam etmeyi planlıyor.

KAYNAK:

http://med.stanford.edu/news/all-news/2019/07/discovery-in-mice-points-to-potential-treatment-for-vestibular.html?fbclid=IwAR3pYuq12NYEK_onLFrl2pe2WQqlyfSjbW__cnR-TjD8n3MFEDEVMr2FBpk

Bir Cevap Yazın