Farelerde yapılan yeni bir çalışma : Kısa süreli işitme kayıpları bile nörotransmitterleri değiştiriyor

0
338

ABD’de New York Buffalo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kulak kanalındaki kısa süreli oklüzyonun (kulak tıkanıklığı) sinir hücrelerinin yapısını ve davranışını değiştiren işitsel nörotransmitterlerde (sinir ileticileri) kayda değer değişiklikler yapabileceğini ortaya koydu.

Çalışma, cerrahi operasyon ile kulak kanalları üç gün ile bir haftayı geçen periyodlarda kapalı tutulan farelerde gerçekleştirildi.

Kulak kanalları kapalı farelerde, işitme sinirindeki hücreler nörotransmitter maddelerini daha kolay harcamaya başladı ve nörotransmitter kaynakları da her yeni işitsel sinyal işlemlenirken hızla azaldı. Aynı zamanda nörotransmitterlerin depolanma kapasiteleri de dik bir şekilde düştü. 

Beyinsapında, kulaktan gelen hücrelerde neler olduğunu öğrenmek istedik. Birkaç gün içinde meydana gelen bazı belirgin değişiklikler gördük. Sessizlikte, işitme siniri hücrelerinin talepleri çok büyük değildir. Dolayısıyla bu değişikleri görüyor olmamızı şu anlamlı yapıyor: eğer artık daha çok nörotransmittere ihtiyacın yoksa, neden daha çok depolamak için yatırım yapasın? Eğer o kadar aktif değilsen, büyük bir benzin deposuna da ihtiyaç duymazsın. Üstelik elinde olanları da kullanmaktan çekinmezsin. Bu bizim gözlemlerimizin en makul açıklaması.

Doç. Dr. Matthew Xu-Friedman

Araştırmacılar aynı zamanda değişikliklerin hızla geri çevrilebilir olup olmadığının üzerinde duruyor. Çalışmalarında, hücrelerin çok kısa bir zaman içinde geri döndüğü görülmüş ancak bu iyileşmenin tamamen mi yoksa kısmen mi gerçekleştiği bilinmiyor.

Çeviren ve Haberi Paylaşan: Alp Demirhan
Düzenleme: Odyolog.com

...

Audiology Worldnews

Find the latest news and topics related to audiology and get to know about the latest hearing aids and implants on the market, conferences…http://www.audiology-worldnews.com/research/1914-new-study-in-mice-even-short-term-hearing-impairm

Bir Cevap Yazın