Gizli İşitme Kaybı Nedir?

0
940

Gürültüye bağlı işitme kayıpları dünya genelinde endüstriyel alanda ve gürültülü çevrelerde karşılaşılan en önemli sağlık sorunlarından birisi olmuştur. Bu tür işitme kayıplıların genel özellikleri koklear iç ve dış tüy hücre ve yapılarında hasar meydana gelmesi sonucu düşük işitme seviyelerinde hassasiyet kaybı görülmesidir. Ancak gürültü maruziyeti sonrası iç kulağın nöral hasarının dış tüy hücre hasarı olmadığı durumlarda iç tüy hücrelerin sinapstik bağlantılarında meydana gelebildiği rapor edilmiştir.

Bu bozuklukta iç tüy hücre kaybının yüzde 80 ‘den daha az olması durumunda işitme eşiklerinde değişiklik gözlenmediği belirtilmiştir. Özellikle yapılan hayvan çalışmalarında gürültü maruziyeti ve yaş etkisinin düşük şiddetteki seslerde kalıcı hassasiyeti etkilenmeksizin işitme sinir lifleri ve iç tüylü hücreler arasında sinaps kaybına sebep olduğu gösterilmiştir. 

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, gürültü maruziyeti sonrası gelişen işitme kayıpları için cochlear synaptopathyadı verilen farklı bir işitme kaybı mekanizmasının olabileceği belirtilmiştir. Bu travma afferent Tip 1 işitme sinir lifleri ve iç tüylü hücrelerin ribbon sinaps bağlantıları arasında görüldüğü için synaptopathy terimi ile ifade edilen fonksiyonel bir bozukluk ortaya çıkarmıştır.

Gürültü maruziyeti sonrasında bu hasar nedeni ile meydana gelen işitme kaybını odyogram bulguları ile tespit edemeyeceğimiz için bu patoloji nöropaty, cochlear synaptopathy ve en popüler ismi olan gizli işitme kaybı olarak tanımlanmıştır. 

Çeviri: Dr. Bünyamin Çıldır – Hacettepe Üniversitesi

  • 1.Lobarinas, E., Spankovich, C., & Le Prell, C. G. (2017). Evidence of “hidden hearing loss” following noise exposures that produce robust TTS and ABR wave-I amplitude reductions. Hearing research, 349, 155-163.
  • 2.Paul, B. T., Bruce, I. C., & Roberts, L. E. (2017). Evidence that hidden hearing loss underlies amplitude modulation encoding deficits in individuals with and without tinnitus. Hearing research344, 170-182.
  • 3.Bharadwaj, H. M., Masud, S., Mehraei, G., Verhulst, S., & Shinn-Cunningham, B. G. (2015). Individual differences reveal correlates of hidden hearing deficits. Journal of Neuroscience35(5), 2161-2172.

Bir Cevap Yazın