Google’dan işitme kayıplı bireyler için iletişimi kolaylaştıran iki uygulama

0
461

Google, sağır ve işitme güçlüğü çeken insanlar için Live Transcribe ve Sound Amplifier adında iki yeni Android uygulaması duyurdu. 

Live Transcribe uygulaması, konuşulan kelimeleri bir ekranda görüntülemek için bulut tabanlı otomatik konuşma tanımayı kullanma fikrine dayanır. Böylece uygulama yalnızca Android cihazın mikrofonuyla gerçek dünyadaki konuşmaları gerçek zamanlı olarak yazıya dönüştürebilir. Özel bir ekipman gerekmez. Bu uygulama sayesinde günlük etkileşimlerde sağır veya işitme güçlüğü yaşıyan bireylere daha fazla bağımsızlık sunuluyor.

Uygulamaya, 70’den fazla dilde ve lehçede mevcut. Ayrıca, konuşmak istemeyen veya konuşamayan kullanıcılar için geri yazma klavyesiyle iki yönlü konuşma yapılmasına olanak tanıyor. Cihaza harici bir mikrofon bağlanarak çevirim doğruluğu artırılabilir.

Canlı Yazma, şimdilik Play Store aracılığıyla dünya çapındaki kullanıcılara sınırlı bir beta sürümünde sunuluyor. Kullanıcılar, erişilebilirlik ayarlarında etkinleştirerek ve ardından gezinti çubuğundaki ilgili seçeneğe dokunarak Live Transcribe’ı bugünden kullanmaya başlayabilir.

Sound Amplifier uygulaması ilk olarak geçen yıl Google I/O’da duyuruldu. Uygulama, “ortamdaki sesleri filtrelemek, güçlendirmek ve yükseltmek” için kablolu kulaklıklı bir Android cihazda kullanılabilir. Uygulama, kısık sesleri artırıyor, yüksek seslerin aşırı artışını engelliyor. Ses geliştirme ayarlarını kullanıcı değiştirebiliyor ve rahatsız edici arka plan gürültüsünü en aza indirmek için gürültü azaltma kullanılabiliyor. 
Sound Amplifier, Android 9 Pie veya sonraki bir sürümü çalıştıran cihazlar için Google Play Store’dan edinilebilir. Her iki uygulama da Google Pixel 3’e önceden yüklenmiş olarak geliyor.
Bu uygulama kesinlikle işitme cihazlarının yerine geçmiyor, ancak teknoloji muhtemelen milyonlarca insana fayda sağlayacak. Bunlar Google’ın ücretsiz teklifleri olduğundan, işitme cihazlarına gücü yetmeyen birçok insanın bu yeni teknolojileri ve diğer satıcılardan benzer başka uygulamaları kullanması son derece olası! Uygulama Türkiye’de google mağaza’da henüz kullanıma sunulmuyor.

Kaynak: https://www.ubergizmo.com/2019/02/google-releases-new-apps-to-help-hard-of-hearing-people/?fbclid=IwAR1qN7DFTwZIvBjH3uvSnNByWlb6b_3yzW5PA5fBMniOfY2ZC_7uqVxuRCw

Bir Cevap Yazın