Goril Kumbuka’nın işitmesi pediatrik odyolog tarafından değerlendirildi.

0
459

Goril Kumbuka, 2014’te Jacksonville Hayvanat Bahçesine geldikten kısa bir süre sonra, hayvanat bahçesi görevlisinin şüpheleri başladı.  Kumbuka, işitme sorununa sahipti. Nemours Çocuk Hastanesi’nde bir grup veteriner hekimin ve uzmanın sayesinde Kumbuka’nın duyma kaybı teşhisi nihai olarak geçtiğimiz hafta doğrulandı. 

Kumbuka’nın işitmesi pediatrik odyolog Christine Cook tarafından işitme testi için kullanılan Otoakustik emisyon (OAE) ve İşitsel Beyin Sapı Cevabı (ABR) gibi araçlar kullanılarak değerlendirildi. Bu test, gorilin işitme sisteminin insanlara çok benzer olması nedeniyle mümkün olmuştur. 

Çok ileri derecede işitme kaybı tanısı konan bir çocukta sıklıkla, işitme işlevini yerine getirmek için bir koklear implant önerilir ancak Kumbuka için bu bir seçenek değil.

İlk kez bir gorilin işitmesi test edildi. Her gün hastalarımın işitmesini değerlendiriyorum. Fakat bu hayatımın fırsatıydı. Ona doğru ilk yürüdüğümde nefesimi tuttum. Teorik olarak bebeklerle yaptığımız sonuçlarla aynı sonucu alacağımızı ve her şeyin sorunsuz ilerlediğini düşündük.
 Christine Cook, Pediatrik Odyolog

İşitme testinden elde edilen sonuçlar hayvanat bahçesi görevlilerine hali hazırda bazı el işaretlerini bilen Kumbuka’nın gelecekteki bakımıyla ilgili yardımcı olacak ve onun yaşam kalitesini arttıracak.

...

Gorilla at Florida Zoo, Kumbuka, Has Hearing Tested by Pediatric Audiologist–HHTM–Hearing News Watch

Audiologist at Nemours in Florida performs first hearing test on gorilla, Kumbuka, over concerns about the animal’s ability to hear.   http://hearinghealthmatters.org/hearingnewswatch/2017/nemours-pediatric-audiologist-tests-hear

Bir Cevap Yazın