Görsel İpuçları Sesi Amplifiye Etmede Yardımcı Olabilir

0
360

Gürültülü ortamlarda konuşan kişinin dudaklarına bakmak dinleme için iyi bir şeydir,çünkü gördüklerimiz beynimize, duyduğumuz sesleri yükseltmede yardımcı olmaktadır.University College London (UCL), bu araştırmayı web sitesinden duyurdu.

Araştırmacılar bu bulguların, (Neuron dergisinde yayınlandı), bar ya da restoran gibi mekanlarda konuşmaları dinlemekte zorlanan işitme cihazı veya koklear implantlı bireylerle alakalı olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, görsel bilgi ile işitsel bilginin entegrasyonunun, bilinç ve dikkat odaklı süreçten bağımsız bir şekilde inanılandan daha erken süreçte gerçekleştiğini buldular. Gözler ve kulaklardan bilgi geldiğinde, işitsel korteks –beynin duyduğumuzu yorumlamadan sorumlu kısmı- baktığımız şeyle bağlantılı olan sesleri yükseltir.

UCL Ear Institute’den araştırmanın yöneticisi olan Dr Jennifer Bizley, “İşitsel korteks sesleri işlemekle ilgiliyken, o nöronların bir kısmı ışığa cevap veren nöronlardır. Biz de 10 yıl önce bunun keşfedilmesine yardım ettik ve nasıl olduğunu çözümlemeye çalışıyoruz”dedi.

2015’teki bir çalışmada, Dr. Bizley ve ekibi, iki farklı sesi ayırt etmeye çalışan bireylerde, bir ses ile aynı anda görsel ipucu verilirse ayırt etmenin daha kolay olduğunu bulmuşlardır. Bu en son çalışmada, araştırmacılaraynı işitsel ve görsel uyaranları sunarken nöral aktivitelerini de kaydettiler. İşitsel yayılımlardan birinin amplitüdünde değişiklik olduğundabağlantılı olarak görsel uyaranın parlaklığında da değişiklik olmakta veişitsel korteksteki daha fazla nöron bu sese tepki göstermektedir.

Bizley şöyle ifade etmektedir: “Konuşan bir kişinin yüzüne bakmak sadece duymamıza yardımcı olmaz, zaten önceki araştırmamız ile dudak hareketlerini tanımanın daha erken seviyelerde gerçekleştiğini göstermiştik, çünkü dudak hareketlerinin zamanlaması ile sesin zamanlaması aynı anda olur. Böylece sesler, işitsel nöronlara daha güçlü bir şekilde sunulur.Eğer bir konuşmacının sesini arka plan gürültüsünden ayırmaya çalışırsak konuşmayı anlamamıza çok yardımcı olacaktır.

Araştırmacılar, beynin ses ve görüntü arasındaki bağlantısını kullanarak planlanan eğitim stratejilerininişitme kayıplı bireyler için daha yararlı olacağını ifade etmektedir. İşitme cihazı ve koklear implant üreticilerinin, yeni geliştirecekleri ürünlerde sesi amplifiye ederken insanın bakış yönünü de hesaba katarak daha akıllıca yollar kullanabilecekleri belirtilmektedir.

Makale ayrıca, işitme güçlüğü çeken kişilerin gözlerinin de test edilmesi gerektiğine dair bulgulara yeni bir kanıt eklemektedir.

Bu araştırma, UCL Kulak EnstitüsündenBizley ve doktora öğrencisi HuriyeAtılgan’ın yanı sıraRochester Üniversitesi ve Washington Üniversitesinden araştırmacıların katılımıyla yürütüldü. Wellcome, Royal Society; Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler Araştırma Konseyi (BBSRC); Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) ve İşitme Sağlık Vakfı tarafından finanse edildi. 

http://www.hearingreview.com/2018/02/visual-cues-may-help-amplify-sound-university-college-london-researchers-find/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0896627317311820

Bir Cevap Yazın