110 Hz Fenomeni

110 Hz. Fenomeni

110 Hz insanlardaki perde (pitch) değeridir. Budist ve Hindular mantralarını bu frekansta söylerler. Arkeloglara göre ritüeller esnasında odalar kullanılmaktadaydı. 110 Hz rezonansı yapısal olarak sağ beyin aktivitesini arttırmaktadır. Sağ beyin bilindiği üzere, sanat, şiir, hisler, maneviyat, duygular, hayaller ve yaratıcılık ile ilintilidir. Sağ beyin sezgisel bir hediye ise sol beyin sadık bir hizmetkar gibidir. Yapılan araştırmalara göre sağ beynimizi daha fazla kullandığımızda problemleri daha kolay çözebilir ve doğayı daha iyi anlayabiliriz. Mantıksal bir modele sahip değildir. Bu kadar kutsal bir şeyi atalarımız sembolize etmek için bu binaları inşa etmişlerdir.

Arkeo-akustik bilimi (Archaeoacoustics), arkeoloji alanında yeni bir disiplin olup, arkelojik alanlarda ve kalıntılarda akustik özellikleri incelemektedir. Geçmişte yaşamış olan bir çok kültür oral ve işitsel konulara odaklandığı için bulunan yapılar bu disiplin altında incelenmektedir.

Yapılan araştırmalarda İrlanda, Malta, Türkiye'nin güneyi ve Peru gibi ülkelerde bulunan anıtsal yapılarda değişik bir ortak özellik yer almaktadır. Anıtların içerisindeki tasarımlar 110Hz frekansında binöral ritimler oluşturacak şekilde tasarlanmıştır.


 


2008 yılında başlayıp halen devam etmekte olan ve Malta'da bulunan 6000 yıllık Hal Saflieni Hypogeum'da benzer sonuçlar görülmektedir. Bu alan bronz çağdan kaldığı bilinen tek yer altı yapısıdır. Labrinte benzer yapısı ile bir dizi eliptik odaları ve 3 farklı önem seviyesinde tasarlanmış ve farklı koridorlarla erişilebilen alveoli benzeri bir yapıdır. Akustik olarak alçak sesler bu yapı içerisinde yankılanmaya uğrayarak (reverberasyon/ reverberation) uğrayarak yankı şeklinde tüm koridorlardan işitilebilmektedir. Bilimciler, oluşturulan ses titreşim frekanslarının 110 Hz'de olduğunu ve duvarlar aracılığıyla içerisinde bulunan insanlara iletilerek onların beyin fonksiyonlarını değiştirdiğini iddia ediyorlar.

1
...

The 110 Hz Phenomena–Robert Traynor–Hearing International

An old Soap Lake High School (Soap Lake, Washington) buddy, Mike McNamara had just watched a History Channel episode on the 110 Hz phenomena.  Knowing the HHTM blog and my interest in strange things relative to hearing, sound and audiology, he asked me if I had ever done anything a blog on this topic.  For Mac and
Yakın Doğu Üniversitesi, Phonak İşitme Sistemlerin...
Görsel İpuçları Sesi Amplifiye Etmede Yardımcı Ola...
 

Popüler Bloglar

BLOG TAKVİMİ

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin