1 minute reading time (259 words)

ESPO 2018, İsveç’in Kalbi Stockholm’de Gerçekleştirildi !

900x500-4

Avrupa Pediatrik Otorinolaringoloji Topluluğu tarafından düzenlenen 14th Congress of the European Society of Pediatric Otorhinolaryngology– ESPO 2018, 2-5 Haziran 2018 tarihleri arasında İsveç'in ve aynı zamanda İskandinavya'nın Başkenti Stockholm'de gerçekleştirildi. "Working Together for the Child" mottosu ile düzenlenen kongre, tam da sloganına yakışır şekilde, İsveç'li çocukların muhteşem konseri ile başladı. Çocuklar, özellikle seslendirdikleri şarkıcı Done Cameron'un"You and me" şarkısıyla tüm dinleyenleri büyülediler. Şarkının anlam dolu sözleriyle adeta tüm dünyaya büyük bir mesaj gönderdiler: "Bizler cesur olacağız, özgür olacağız, yeniden seveceğiz, dünyayı değiştireceğiz ve bunu herkes görecek"  

​ESPO 2018'e 50 farklı ülkeden, 2500'e yakın uzman ve akademisyen katıldı. Kulak Burun Boğaz kongresi olmasına rağmen, çocuklarla çalışan diğer branşlardaki meslek mesnuplarının katılımı, özellikle çocuklar söz konusu olduğunda multidisipliner çalışmanın önemini bir kez daha gösterdi.Çok değerli bilim insanlarının katkılarıyla oldukça verimli geçen kongrede, çocuklarda görülen KBB-BBC hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik medikal/cerrahi girişimler ile ilgili güncel bilgiler paylaşıldı. Özellikle çocuklarda koklear implant/beyinsapı implantı ve denge problemlerini konu alan oturumlar, katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Oturumlar sonrası yapılan tartışmalar ise oldukça verimliydi.

Ülkemizin önde gelen KBB hekimlerinden çok değerli hocalarımız Prof. Dr. Levent Sennaroğlu, Prof. Dr. Faruk Ünal ve Prof. Dr. Umut Akyol ise gerçekleştirdikleri etkileyici sunumları ile ESPO 2018'e bilimsel katkılarını sundular.

Oturum aralarında ise geniş stant alanında verilen kahve molalarında, Dünya'nın farklı ülkelerinden gelen değerli akademisyenler ve genç uzmanlar birbirleri ile tanışma imkanı bulurken, katılımcılar sosyal ilişkilerini ve akademik bilgi alış-verişlerini sürdürmeye devam ettiler. 

ESPO2020 için Fransa'nın Marsilya şehrinde buluşmak üzere kongreyi noktalarken biz, sizleri İsveç'in kalbi Stockholm gezintisine çıkarmayı da tabi ki unutmadık... :)

Hazırlayan: Uzm. Ody. Görkem Ertuğrul


Dikkat !!! MR Gürültüsü Geçici İşitme Kaybı Oluştu...
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ ODYOLOJİ BÖLÜMÜ ÇALIŞTAYI GER...
 

BLOG TAKVİMİ

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin