1 minute reading time (292 words)

Gizli İşitme Kaybı Nedir?

Gürültüye bağlı işitme kayıpları dünya genelinde endüstriyel alanda ve gürültülü çevrelerde karşılaşılan en önemli sağlık sorunlarından birisi olmuştur. Bu tür işitme kayıplıların genel özellikleri koklear iç ve dış tüy hücre ve yapılarında hasar meydana gelmesi sonucu düşük işitme seviyelerinde hassasiyet kaybı görülmesidir. Ancak gürültü maruziyeti sonrası iç kulağın nöral hasarının dış tüy hücre hasarı olmadığı durumlarda iç tüy hücrelerin sinapstik bağlantılarında meydana gelebildiği rapor edilmiştir.

Bu bozuklukta iç tüy hücre kaybının yüzde 80 'den daha az olması durumunda işitme eşiklerinde değişiklik gözlenmediği belirtilmiştir. Özellikle yapılan hayvan çalışmalarında gürültü maruziyeti ve yaş etkisinin düşük şiddetteki seslerde kalıcı hassasiyeti etkilenmeksizin işitme sinir lifleri ve iç tüylü hücreler arasında sinaps kaybına sebep olduğu gösterilmiştir. 

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, gürültü maruziyeti sonrası gelişen işitme kayıpları için cochlear synaptopathyadı verilen farklı bir işitme kaybı mekanizmasının olabileceği belirtilmiştir. Bu travma afferent Tip 1 işitme sinir lifleri ve iç tüylü hücrelerin ribbon sinaps bağlantıları arasında görüldüğü için synaptopathy terimi ile ifade edilen fonksiyonel bir bozukluk ortaya çıkarmıştır.

Gürültü maruziyeti sonrasında bu hasar nedeni ile meydana gelen işitme kaybını odyogram bulguları ile tespit edemeyeceğimiz için bu patoloji nöropaty, cochlear synaptopathy ve en popüler ismi olan gizli işitme kaybı olarak tanımlanmıştır. 

Çeviri: Dr. Bünyamin Çıldır - Hacettepe Üniversitesi

Görünmez işitme cihazları ile konuşmaları daha net...
Meniere Değerlendirilmesinde Yaşam Kalitesi Ölçekl...
 

Popüler Bloglar

BLOG TAKVİMİ

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin