1 minute reading time (264 words)

Optogenetik koklear implantlar ses kalitesini arttırmayı hedefliyor

opticCochlearimplant900x500

Almanya Göttingen Üniversitesindeki araştırmacılar, sağır çöl fareleri üzerinde yaptıkları denemelerde ışık uyaranı ile işitme sinirini uyarmayı başardılar. Bu teknoloji koklear implantların ses kalitesini arttırmak ve farklı tipte işitme kaybı olan insanların faydalanabilmesi için geliştirilmeye çalışılıyor. Koklear implant teknolojisi ile iyi sonuçlar elde ediliyor olsada mevcut teknolojinin frekans çözünürlüğünün az olması sıkıntı yaratmaktadır. Frekans çözünürlüğünün az olması restoran gibi kalabalık ortamlarda konuşmanın gürültüde anlaşılabilirliğini azaltmaktadır.  

Işık kullanılarak elektriksel akıma göre işitme sinirlerinin daha seçici bir şekilde uyarılması ile bu problemin üstesinden gelinmesi hedefleniyor. İşitme sinirlerinin ışığı dinleyebilir hale gelmesi için araştırmacılar genetik mühendisliğinden faydalanarak, optogenetik olarak adlandırılan teknik ile, hedeflenen bazı hücreleri ışığa hassas hale getirmişler.

Araştırmacılar işitebilen ancak genetik olarak modifiye edilmiş çöl fareleri üzerinde yaptıkları denemelerde hayvanlara ışık kaynağı implante etmişler. Daha sonra bu hayvanlar belirli sesler geldiğinde kafeslerinin farklı noktalarında zıplamaları için eğitilmiş. Sesler hayvanlara harici olarak verilmediği ancak ışık kullanılarak kafalarının içerisine iletildiğinde de hayvanların aynı tepkiyi verdiği gözlemlenmiş. Benzer deneyler sağır çöl fareleri üzerinde de yapılmış ve implante edilen hayvanların operasyon sonrasında benzer tepkileri verdiği gözlemlenmiş.

Bilim insanları bir sonraki adım olarak aynı teknolojinin daha büyük havyanlarda ve bir gün insanlarda denenmesini hedefliyorlar. Bu teknolojinin gerçekleştirilmesinde genetik mühendislik adımı gerekliliğinden belirli adımların çok kısa sürede atılamayabileceği de göz önünde bulunduruluyor.

...

Optogenetic Cochlear Implants Aim to Improve Quality of Sound | Medgadget

At the University of Göttingen in Germany researchers have managed to use light to stimulate the auditory nerves of gerbils, in the process allowing the
İşitmede yeni bir boyut , Akıllı işitme cihazı.
Türk Odyoloji ve İşitme Araştırmaları Dergisi/ Tur...
 

BLOG TAKVİMİ

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin