Tinnitusa Somatosensör Müdahalede Yeni Bir Cihaz

tinnitus

Michigan Üniversitesi Kresge Hearing Research Institute araştırmacıları rahatsız edici tinnitus şikayeti olan hastalarda kullanılabilecek yeni bir cihaz geliştirdiler. Dr. Susan Shore tarafından yürütülen çalışmada geliştirilen cihaz, tinnitusun etkilerini azaltmaya yönelik olarak işitsel ve elektriksel uyarımı bir araya getiriyor. Cihazın nörolojik yaklaşımla tinnitus tedavisinde fayda sağlayabileceğine yönelik umut verici bir gelişme olduğu belirtildi.

İşitsel ve somatosensör uyarımların bir arada kullanıldığı cihaz, ses uyaranları ile aynı anda yanak veya boyun bölgesine çok hafif düzeyde elektriksel uyarımlar iletiyor. Bu yaklaşım ile kafa ve boyun hareketlerine bağlı olarak ilgili beyin bölgelerinin düzenlenmesini sağlayan ve beyinsapında yer alan dorsal koklear çekirdeğin fusiform hücrelerinin aktivitesinin "sıfırlanması" hedefleniyor. Bu hücrelerin tinnituslu bireylerde bir takım değişikliklere uğradığı daha önce literatürde farklı çalışmalar ile gösterilmiş. 

...

New Treatment Device Developed for Somasensory Tinnitus

The tinnitus treatment device, developed by the team at the University of Michigan, uses targeted bimodal auditory-somatosensory stimulation, in which sounds that are emitted into the ear through inserted earphones are alternated with precisely timed weak electrical pulses to the cheek or neck.
...

New Experimental Device Could Help Relieve Tinnitus Symptoms, Research Shows - Hearing Review

The device uses precisely timed sounds and weak electrical pulses that activate touch-sensitive nerves aimed at steering damaged nerve cells back to normal.
The Listening Project: İşitme Kaybıyla Başarılı Ya...
Örgün Odyoloji Eğitimine Başlama Tarihçesi
 

Popüler Bloglar

BLOG TAKVİMİ

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin