İnsan Kök Hücrelerinden İç Kulak Dokusu Üretildi

0
423

İnsan Kök Hücrelerinden İç Kulak Dokusu Üretildi

Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev alan araştırmacılar insan kök hücrelerini kullanarak iç kulak dokusu geliştirmeyi başardılar. Bu çalışma ile işitme kaybına yönelik yeni bir bakış açısının oluşturulacağı ve yeni terapilerin uygulanabileceği belirtiliyor.

Bu çalışmada yine aynı çalışmacıların daha önceki araştırmalarında ortaya koydukları ve hücre kültürlemede yeni bir yöntem olan “üç boyutlu kültür” yöntemi kullanıldı. Düz bir alanda hücrelerin kültürlendiği geleneksel yöntemin aksine üç boyutlu kültür yönteminde kök hücreler yüzen top şeklinde bir alanda gelişiyorlar. Bu özel yöntem sonrasında özel sinyal molekülleri ile hücrelere müdahale ediliyor ve iç kulak benzeri dokular üretilebiliyor. Sonuçta ortaya çıkan dokuya çalışmacılar “organoids” ismini veriyorlar.

İç kulak biyopsi uygulanamayan az sayıda organdan birisi, bu nedenle araştırma amacıyla iç kulak dokusuna ulaşmak çok zor.

​Eri Hashino

Yapay olarak oluşturulmuş iç kulak dokusu farklı iç kulak hastalıklarına yönelik olarak yeni terapilerin geliştirilmesinde ve test edilmesinde benzersiz fırsatlar sağlayacak

Prof. Ruth C. Holton

Çalışmanın beklenmeyen ve önemli bir diğer bulgusu da üretilen iç tüy hücre dokularının zaman içerisinde tıpkı beyine sinyal ileten hücrelere benzer nöronlar üretmeleri oldu. Hashino “Bu çalışma tüm süreci değiştirecek, çünkü bugüne kadar ilaç ve farklı terapiler insan hücrelerinden farklı olan hayvan hücrelerinde test ediliyordu” dedi.

Çalışmacılar şu anda üretilen organoidleri kullanarak işitme kaybına neden olduğu bilinen genlerin normal gelişimi nasıl engellediğini araştırıyor ve ilaç temelli bir işitme kaybı tarama programı üzerinden çalışıyorlar.

http://www.nature.com/nbt/journal/vaop/ncurrent/full/nbt.3840.html
http://www.hearingreview.com/2017/05/inner-ear-tissue-grown-human-stem-cells/?ref=fr-title

Bir Cevap Yazın