İşitme Cihazı Pilleri

0
890

İşitme cihazı aldığınız zaman bazı aksesuarlar da kullanmaya başlarsınız. Bunların kullanımı ve saklanması için uygun ortam sağlanmalıdır. Piller işitme cihazı kullanıcıları için temel ve sürekli satın alınan aksesuarlardandır.

İşitme cihazı pil tipleri

Piyasada dört genel işitme cihazı pili bulunmaktadır ve her biri kolayca tanımlanması için renkle kodlanmıştır.

Geleneksel işitme cihazı pillerinde bir miktar cıva kullanılmaktaydı. Cıva, pilin iletkenliğini arttırırken iç komponentlerin daha stabil çalışmasını sağlıyordu. Cıvanın sağlığa zararlı etkilerinin ortaya çıkmasının ardından pillerde cıva kullanımına son verildi.

Günümüzde piyasada şarj edilebilir piller kullanıma girdiyse de çinko-hava karışımı piller daha yaygın kullanılmaktadır.

Çinko-hava (zinc-air) piller hava ile çalışmaya başladığından, üzerine yapıştırılmış olan etiket çıkarılıncaya kadar aktif değildir. Etiket bir kez çıkarıldığında, oksijen ve çinko etkileşime girer ve pil çalışmaya başlar. En iyi performansı yakalamak için işitme cihazına takmadan önce bir dakika beklenilmesi tavsiye edilir. Etiketi yeniden yapıştırmak pilin çalışmasını durdurmaz. Pil bitene kadar çalışmaya devam edecektir.

Çinko-hava piller, oda sıcaklığında ve kuru bir ortamda 3 yıl kadar saklanabilir. Bu pilleri buzdolabında saklamak yarar sağlamayacaktır. Aksine pilin erken bitmesine sebep olabilir.

Pil boyutları

İşitme cihazı pillerinin dört boyu vardır.

İşitme cihazlarının pek çok modeli, türü ve farklı güç ihtiyaçları vardır. Büyük işitme cihazları, büyük pil kullanmayı gerektirir. Ayrıca, ileri-çok ileri derecede işitme kaybı olan işitme cihazı kullanıcılarının daha güçlü ve büyük pil kullanmaları gerekmektedir.

Aslında piyasada 5 boyda pil vardır. Bunlar en küçükten en büyüğe doğru: 5, 10, 312, 13 ve 675 ‘tir. 5 boyutundaki işitme cihazı pili çok nadir kullanılır. Diğer dört boy yaygın kullanımdadır.

10 numaralı pil– 5.8 mm genişliğinde, 3.6 mm yüksekliğinde,

312 numaralı pil – 7.9 mm genişliğinde, 3.6 mmyüksekliğinde,

13 numaralı pil – 7.9 mm genişliğinde, 5.4 mm yüksekliğinde,

675 numaralı pil – 11.6 mm genişliğinde, 5.4 mmyüksekliğindedir.

Pil numaralarını akılda tutmak zor olabileceği için renk kodu da kullanılmıştır.

5 numaralı pil – kırmızı etiketli

10 numaralı pil – sarı etiketli

312 numaralı pil – kahverengi etiketli

13 numaralı pil – turuncu etiketli

675 numaralı pil- mavi etiketli

Pil Ömrü

İşitme cihazı pilleri, günlük 16 saat kullanım olduğunda5-14 gün arasında biter. Bu farklılık pilin boyuna ve işitme cihazının gerektirdiği güce göre değişir. Genelde pil boyu küçükse daha kısa sürede biter.

Ortalama pil ömürleri aşağıdaki gibidir;

10 numaralı pil – 3-7 gün

312 numaralı pil – 3-10 gün

13 numaralı pil – 6-14 gün

675 numaralı pil- 9-20 gün

Eğer pil ömrü daha kısa sürede bitiyorsa, problem işitme cihazı ile ilgili olabilir. Bu durumda, işitme cihazının kullanma kılavuzunu okumak ya da işitme cihazını ayarlayan uzman ile konuşarak cihazın normal çalışıp çalışmadığından emin olmak gerekir.

İşitme cihazı pillerinin ömrü nasıl uzatılabilir?

Kullanmadığınız zamanlarda işitme cihazını kapatın ve pil yuvasının kapağını açık bırakın. Bu aynı zamanda tüm gün kullanımdan dolayı oluşan nemin buharlaşmasını da sağlayacaktır.

Pillerden en iyi performansı almak için her zaman oda sıcaklığında saklayın. Sıcağa maruz kalması ya da banyo gibi nemli ortamlarda bulunması pil ömrünü kısaltır. Ayrıca kutusundan çıkarılarak taşınmamalıdır. Bozuk para ya da anahtar gibi başka metallerle etkileşmesi pilin kısa devre yapmasına neden olabilir.

İşitme cihazı pil markaları

Rayovac, Zenipower, Powerone, Duracell veEnergizer gibi markalar belli başlı işitme cihazı pili üreten firmalardır. Birçok işitme cihazı firması ise bu üreticilerden temin ettikleri pilleri kendi markaları altında olarak satmaktadırlar.

Bazı pillerin özel etiketleri olabilir. Yani, işitme cihazı satılan yerde, kendi ofislerine ait isim, adres, telefon numarası ve logo olan etiket kullanabilirler.

Markası ne olursa olsun, çoğu işitme cihazı pili, başka elektronik cihazlar için pil üreten güvenilir firmalar tarafından yapılmaktadır.

İşitme cihazı pilleri nerede satılmaktadır?

Piller ülkemizde genellikle işitme cihazı satan merkezlerde satılmaktadır. İşitme cihazı merkezlerindeki stoklar çabuk tükendiği için kullanıcılar bu merkezlerde daha taze pil olduğunu düşünürler. Ayrıca cihazınızın pil boyutunu unuttuysanız cihazı aldığınız yerdeki uzmanlar doğru pil boyutunu size verebilirler. Buna ek olarak, işitme uzmanınız her çeşit pil ile ilgili sosyal aktivite programları veya indirim kampanyaları hakkında bilgi verebilir. Bu programlar, pil alımlarında size puan kazandırabilir ve bazı durumlarda, pilleri ofise gidip almak yerine doğrudan size gönderebilir.

Büyük marketlerde, bazı eczanelerde, elektronik mağazalarında ve internet üzerinden de işitme cihazınıza uygun pil bulabilirsiniz.

ÇEVİREN: Ebru Kösemihal

...

Hearing aid battery types and sizes

Here’s everything you need to know about hearing aid battery sizes, lifespan, storage, brands and purchasing.http://www.healthyhearing.com/help/hearing-aids/batteries

Bir Cevap Yazın