İşitme Kaybı ile Akşam Yemeğinin Keyfini Nasıl Çıkarırsınız?

0
441

Bir arkadaşım bir şeyler söylüyor ama duyamadım. Tekrar eder misin diye sordum ama tam tekrar ederken diğer arkadaşım ona cevap vermeye başladı ve konuşmaya devam ettiler. Ne dediniz diye tekrar sorduğumda konuşmanın akışını durduramadım ve arkadaşlarım muhabbetlerine kendi aralarında devam ettiler…

Başka bir arkadaşımda benim gerildiğimi anladı ve bana ne konuşulduğunu kısaca özetlemeye çalıştı. Etrafımızdaki insanların bu şekilde davranması sayesinde konuşmaları yakalayabiliyoruz ama bazı ortamlarda da bu pek mümkün olmuyor.

Bu anlatılanlar size bir yerden tanıdık geliyor mu?


Bu durum işitme kaybı olan kişilerde aşağıda listelenen problemleri de beraberinde getirmektedir:

 • Arka plan gürültüsü konuşmaları bastırabilir
 • Yemek yerken konuşuluyorsa dudak okuma zorlaşır
 • Peçeteler ağzımızı temizlemeye yarar ancak konuşurken ağzın önüne geldiğinde işitmeyi zorlaştırır
 • Loş ışık altında konuşmanın ip uçlarını takip etmek zorlaşır
 • İnsanlar birbiri ile konuşur veya konuyu aniden değiştirir
 • Yan yana konuşmalar bazen gruplaşmaya sebep olur.

İşitme Kaybı İnsanlarla Beraber Yemek Yerken Problem Olabiliyor.

Birçok insan için yemek zamanı günün en sosyal anıdır. En azından benim için böyle olduğu kesin. İster aile ile beraber, ister iş arkadaşları ile, ister bir etkinlik için toplanılıp yemek yenildiğinde konuşmaların çoğu yemek sofrası etrafında dönmektedir. 

Yemek esnasında konuşulanları kaçırmamak için ipuçları:

Konuşmaların dışında kalmamak için aşağıdaki ip uçlarını kullanabilir ve beraber yemek yediğiniz arkadaşlarınızı bu konuda bilgilendirebilirsiniz​​ 

 • Oturma düzenini kontrol edin: Her zaman mümkün olmasa da, masada doğru yerde oturuyor olmak iletişim becerinizi arttıracaktır. Ben genellikle gürültüyü engelleyecek bir duvar önüne veya köşeye gelecek şekilde oturmaya özen gösteriyorum, böylece arka plan gürültüsü azalıyor. Ayrıca konuşmasını zor takip ettiğim arkadaşlarımın da tam karşıma gelecek şekilde oturmalarını sağlayarak daha kolay dudak okuma yapabiliyorum.
 • İşitme problemi olmayan biri yanınızda olsun: İnsanlar konuşmayı spontan bir şekilde devam ettirirken konudan konuya atlayabiliyor, bu sebeple yanınızda oturan kişiden konunun değiştiğinde sizi uyarmasını veya konuşulanları anlayabileceğiniz şekilde özetlemesini isteyebilirsiniz.
 • İşitme kaybınız hakkında bilgi verin: Herkes sofraya oturmadan önce işitme kaybınız olduğunu ve bu sebeple sırtınız duvara gelecek şekilde oturmak istediğinizi, veya kısık sesle konuşan arkadaşınıza onun karşısına oturmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.
 • Mümkünse ortamı kontrol edin: Işıklar açık ve müzik sesi kısık olsun. Dışarıda yemek yiyorsanız bile yemeği organize eden arkadaşınıza işitme kaybı probleminizin olduğunu söyleyerek daha uygun bir yerden rezervasyon yapılmasını sağlayabilirsiniz.
 • İnsanları uyarın: İletişim kurarken dudak okuyorsanız arkadaşlarınızdan size bir şey söylerlerken yüzünüze doğru bakmalarını ve ağızlarının önünü peçete gibi şeylerle kapatmadan konuşmalarını isteyebilirsiniz.
 • Savaşa hazır olun: Herhangi bir yemek esnasında konuşulanları anlama probleminizin olması muhtemeldir ve insanlardan her konuşulanı tekrar etmek istemekte uygun olmayacaktır ancak sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz anlarda anlamadığınız şeyleri sorabilirsiniz.
 • İşitemediğinizi belirten el hareketleri yapın: Elinizi kulağınızın arkasına götürmek veya kulağınızı işaret etmek karşınızdaki kişiye söylenenleri anlamadığınızı gösterecektir.
 • İşitmeye yardımcı cihazlar kullanın: Katıldığınız yemekteki kişi sayısına bağlı olarak mikrofon veya benzer bir cihaz uzaktaki sesleri daha kolay işitmenizi sağlayacak ve arka plan gürültüsünü azaltacaktır. Bunun için işitme cihazınızın farklı ayarlarını da deneyebilirsiniz. 
https://www.hearingtracker.com/blog/how-to-enjoy-dinner-time-with-hearing-loss/

Bir Cevap Yazın