İşitme Kaybının İlişkiler Üzerindeki Etkileri

0
321

İşitme kaybının depresyon, dikkat zorlukları, bellek sorunları ve hatta demans gibi birçok farklı sağlık sorunu ile ilişki içerisinde olduğu bilinmektedir. Yeni bir çalışma ile kişiler arası ilişkiler de bu geniş listeye eklenmiş durumda.

İşitme kaybı ve etkilenen kişi ile çevresi arasındaki sorunlar arasındaki bağlantı, alanda çalışan odyologlar için büyük bir sürpriz değil. Birleşik Krallık’daki Nottingham Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma ile işitme kaybı bulunan kişiler ve ilişki içerisinde oldukları yakınlarının şikayetlerini yansıtan 70’den fazla araştırmadan elde edilen verilerin analizi gerçekleştirildi.

Çalışmadan elde edilen bulgular Trends in Hearing’de yayınlandı. Bulgular, işitme kaybının kişilerin sosyal ilişkilerini bir çok farklı yönden etkilediğini gösterdi. Çalışmanın yürütücüsü ve odyolog Vanessa Vas, PhD “Her iki taraf da sosyal olarak geri çekiliyor ve depresifleşiyor.” diyor. “Tüm süreç (eşler için) tüketici, sıklıkla bir çift kulak gibi işlev görmek zorunda kalıyorlar, telefonlara cevap veriyorlar ve konuşmaları çevirip aktarıyorlar” diye de ekliyor.

En önemlisi de, duygusal sorunlar ve sosyal ilişkilerdeki gerilemeler zaman içerisinde şiddetini artırdıkları için çoğu zaman fark edilmiyorlar. Söylenenleri belirli bir çaba harcamadan duyamadıkları için, çiftler zaman içerisinde bir çok aktiviteye katılmayı bırakabiliyor ve bu durum da çiftler arasında kızgınlığa yol açarak sosyal izolasyonu artırabiliyor.

Çeviri: Mustafa Yüksel, MSc.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28982021
https://www.ukhearingaids.co.uk/blog/effectofhearingloss

Bir Cevap Yazın