İşitme Kaybının Tedavisinde 3 Boyutlu-Basılmış Kulak Protezlerinin Kullanımı

0
515

Üç boyutlu baskı teknolojisi sağlığın bir çok alanında halihazırda kullanılmakta ve kullanım alanları da gittikçe artmaktadır. Bu alandaki son çalışmalardan bir tanesinde Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli araştırmacılar, hasar görmüş orta kulak yapılarına yönelik olarak üç boyutlu basılmış protezlerin kullanımını test ettiler.   

​İşitme kaybının tedavisinde rekonstrüktif cerrahinin başarısızlık oranının oldukça yüksek olduğunu ve bunun bir nedeninin de orta kulak kemikçiği protezlerinin boyutları ile ilgili sorunlar olduğunu belirten çalışmanın baş yürütücüsü Dr. Jeffrey Hirsch, üç boyutlu basılan protezler sayesinde bu sorunların aşılabileceğini ve kişiye özel boyutlarda orta kulak protezlerinin üretilebileceğini ifade etti.  

Çalışma kapsamında araştırmacılar insan kadavralarından orta kulak kemikçiklerini çıkartıp bilgisayarlı tomografi (CT) ile kemikçikleri tarayarak görüntülerini dijital ortama aktardılar. Bu taramalar ile protezleri tasarladıktan sonra da UV ile aktive olan rezin kullanılan üç boyutlu standart yazıcı ile kulak protezler üretildi ve çalışmada görevli cerrahlar da protezleri kadavraların orta kulaklarına başarıyla yerleştirdi.

Çalışmadan elde edilen olumlu sonuçlar, CT taramalarının orta kulak kemikçiklerindeki küçük yapıları tespit edebilecek kadar yüksek bir çözünürlüğe sahip olduğunu işaret etmektedir. Daha da önemlisi taramalar, yazıcıya isabetli bir şekilde aktarılabilmekte ve gerçeğine benzer çıktılar alınabilmektedir. Henüz emekleme aşamasında olan bu yöntem ile gelecekte orta kulağa yönelik rekonstrüktif cerrahilerde büyük bir ilerleme kaydedilebileceği belirtilmiştir.

Çeviri: Mustafa Yüksel, MSc.

http://press.rsna.org/timssnet/Media/pressreleases/14_pr_target.cfm?id=1970

Bir Cevap Yazın