İşitme Kayıplı Gençler için 10 İpucu

0
411

Stephanie Olson ve Lynne Canales tarafından hazırlanmıştır. ( Children’s Hospital Colorado, Board Members, Hands & Voices Colorado)

Ergenlik dönemi macerası hem toplumsal olarak hem kendi içinde keşiflerle ve zoruklarla doludur. İşitme güçlüğü çeken gençler için bu zorluklarla baş etmek daha zordur, çünkü onlar yetişkinliğe geçişin zoruluklarının yanında işitme güçlüğü ile de baş etmek zorundadırlar. Bizler bu yazıda işitme kayıplı gençlerin gelişimi ve engelleri aşmasını desteklemek için yapılabilecek 10 adımı paylaşacağız.

Görünene göre ergenler güçlü ve benzersiz bireyler olmak için sürekli enerji harcamaktadır. Çok ileri derecede işitme kaybı veya işitme azlığı olan genç bireyler için ergenlik döneminde sahip olunan işitme kimliklerinin gelişmesine fırsat sağlamaktadır. Onlar yalnızca odyogram, teknoloji ya da kullanım yerleri ile tanımlanmak istemiyorlar, onlar normal işitmeyi de dilemiyorlar, onlar “insanlar bizi zayıf düşmüş veya kırılmış gibi düşünmemeli” diyorlar.

Colorado Hearing Foundation’da Jonah Berger; “… engelilik sorumlu olmamalı, biz sorumluyuz…” demiştir. Ergenler sorumluluk almayı öğrenmeli ve hayatları için seçtikleri yol kadar kendilerine de güvenmelidir. Bu ipuçları, kendini keşfetme yolculuğunda olan işitme kabı olan gençlerin kendilerine güvenmeleri ve kendilerini savunmalarına yardımcı olabilir.

1.Savunmayı güçlendirin

Ergenlere odyoloji ve eğitim randevularında nasıl aktif olacaklarını öğreterek savunuculuklarını güçlendirin. Onlar sahip oldukları işitme hakkında uzmanlaşmaya ihtiyaç duyarlar ve profesyoneller onlara teknolojiyle birlikte okulda huysuz veya hayal kırıklığına uğradığında neler yapabileceğini veya işitme kaybının başlangıç sebeplerini onlara anlatmalıdır. Daha iyi duymanın ne işe yarayacağını ve iletişim kurmak için nasıl tercihlerde bulunması gerektiğini tanımlanmaya ihtiyaç duyarlar. Kendini savunma becerisinin öğrenilmesi ergenlerin tam bağımsız bir yetişkin olarak olgunlaşmasına yardımcı olur.

2.Seçenekleri Keşfetmek için Motivasyon

Savunma, işitmenin ve teknolojinin kendisi için en iyi nasıl çalışacağının anlaşılmasıyla başlar. Ergenlik dönemi, işitme kayıplı gençlerin akranlarının aldığı bilgilere tam olarak erişebilmek için yeni teknoloji, strateji ve iletişim stillerini denemesi gereken bir zamandır. Bu nedenle çocuğunuzu seçenekleri keşfetmeye teşvik edin. Bazen seçim yapmanın en zor yanı yeni bir şey denemek için ilk adımı atmaktır. Bu adımları atması için çocuğunuza destek verin.

3.Bağımsızlığa Teşvik Etmek

Gençlerin gelecekteki bağımsızlığını inşa etmeye erken başlanmalı ve bağımsızlık için belirlenen hedefler kardeşleri ile benzer olmalıdır. Örneğin, gençlerin sabahları kendi başına kalkıp okulda olması beklenir. İşitme kayıplı bireylerin bu bağımsızlığını gelişmek için titreşimli çalar saatleri veya diğer teknolojileri nasıl kullanacağını ona gösterin.

4.Siber Güvenlik Hakkında Konuşun

Teknoloji hızla ilerlemekte ve bazı tipik ve sinir bozucu iletişim engellerini ortadan kaldırabilmektedir. Artık gençler arkadaşlarıyla iletişim halinde kalmak için anında mesajlaşma, sosyal medya, gerçek zamanlı altyazı uygulamaları, video ile naklen yayın yapma gibi bir çok uygulama kullanmaktadır. İnternet güvenliği ve denetimi kritiktir. İşitme farkına bakılmaksızın tüm çocuklara ve gençlere öğretilmelidir. Siber güvenlikle ilgili ek bilgiler; www.handsandvoices.org/resources/OUR/2014/V17-3_cybersafety.htm

5.Okuma-Yazma Kültürü ile Kapıları Açın

Gençler işitme kaybı ve zorlukları hakkında bilgi sahibi olmaktan fayda görmektedir ve genç kültür ile bağlantı kurmasını sağlar. İlgilenilen dil ve öğrenme ergenlik döneminde müzik, film ve TV ile hızlanmaktadır. Onları YouTube, video, teknolojiyi ve müzik ve canlı konserler konusunda uzmanlaşmış çevirmenleri kullanmaya teşvik edin. Bu bir takımın parçası gibi hissetmeleriniveya işitme kaybının yanı sıra başka kimlikler kazanmasını sağlar.

6.Sosyal İletişimi Geliştirin

Ergenlikle birlikte dostlukların geliştirilmesi iletişim becerileri gerektirir. İşitme kayıplı gençler açıklama istemek, bilgilerin tekrar edilmesini istemek gibi iletişim problemlerini düzeltme becerilerini geliştirmeye ihtiyaç duyarlar. Konuşulan dil işaret dili ya da her ikisi aracılığıyla olsun daha iyi anlaşılma yeteneklerini geliştirmek için sorumluluk almayı öğrenmek zorundadırlar. Aile ve arkadaşları ile sosyalleşmek için onlara çok sayıda fırsat sunun. Bu onların iletişim problemlerini onarma konusunda kendilerine olan güvenlerini ve yeteneklerini arttırmalarına yardımcı olacaktır.

7.Dürüst Olmaya Teşvik Edin

Bazen birilerini taklit etmek veya karşındakini üçüncü, dördüncü veya beşinci kez tekrarlamasını istemek yerine duymuş gibi yapmak daha kolaydır. Gençleri kendilerine ve iletişimde bulunduğu kişiye karşı dürüst olmaya teşvik edin. “Unut gitsin” ile cevap vermek herkes için haksızlık. Normal işiten insanlar da her şeyi duyamaz ve gerçekçi davranarak karşısındakinden söylediğini tekrar etmesini istemektedir. Gençler duymak için fazla uğraştıklarında insanlara mola vermelerinin iyi olduğunu söylemeli ve her şeyi duymak için zorlandığını belirtebilmelidir.

8.Öz kimliğinizi Oluşturun

Tüm ergenlerde olduğu gibi işitme güçlüğü çeken ergenler de benlik saygısı ve benlik kimliği ile mücadele ederler. İşitme güçlüğü yaşayan gençler zamanlarına ve sosyo-ekonomik durumlarına bağlı olarak işitme kayıplı insanların içinde daha rahat olabilirler. Tek bir grubu seçmek zorunda olmadığını ve işitme kayıplı grubun öz kimliği olamayabileceğini bildiğinden emin olun. Öz kimliğin gelişimi yaşam boyu süren ve akıcı bir süreçtir.

9.Rol Model Bulun

Bunu görmüyor olamazsın. İşitme güçlüğü yaşayan gençlerin rol modelleri veya rehberleri iyi korunan bir sır niteliğindedir ancak bu şekilde olmamalıdır. Eğer gençler, ebeveynler veya profesyoneller bugünün dünyasında duyulması güç olan insanların başarılarını veya olasılıklarını merak ediyorsa, o zaman bu yolculukta olan insanları araştırın. Siz ve çocuğunuz insanlarla buluşup hikayelerini işlerken çocuğunuzun kendi benzersiz deneyimlerine ve yolculuklara sahip olacağını unutmayın. Gençlerin bakış açıları için referans; www.handsandvoices.org/resources/dhh_adults.html

10.Benlik Saygısı Oluşturun

Alay etmek ve zorbalık gençlerin işitme kaybı olsun olmasın karşılaşabileceği durumlardır. Çocuğunuzun her türlü zorlukla baş edebilmesi için çeşitli becerileri öğrenmesine yardımcı olun. https://www.kidpower.org/ kendine güven ve korumayı arttırmak için eğitim veren uluslararası bir kuruluştur. İşitme güçlüğü yaşayan çocuğunuzun toplumun ona saygı duyması için duyduğu ihtiyaçlara ve topluma neler sunabileceğine saygı gösterin. Kişinin kendine olan saygısı, başkalarından gördüğü saygı modeli ile oluşur.

Kaynak:

http://soundsgood.hear-the-world.com/en/2017/09/20/teens-with-hearing-loss-how-to-help-them-fitting-in-without-standing-out/

Bir Cevap Yazın