İşitme testi ile intrakraniyel basınç ölçülebilir mi?

0
357

Beyin tümörleri, travmatik kafa darbeleri ve bir çok başka faktör beyin ve sinir sistemi üzerinde problem oluşturarak Intrakraniyel basıncın artmasına sebep olmaktadır. İntrakraniyal basınç, optik sinir üzerinde bası oluşturup geri döndürülemeyen görme kaybı ve beyin dokularına zarar vermeye gidecek kadar ciddi hasarlar ortaya çıkabilir.

Yukarıda bahsedilenler 13 yaşında bir çocuğun başına sadece iki hafta önce geldi. Çocuk hasta 3 hafta boyunca sebepsiz baş ağrıları devam ederken aniden çift görme de başlayınca ailesi tarafından hastaneye götürülmüş.

Boston Children’s Hospital’da tedavi gören çocuğun doktoru Prof. Gena Heidary çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen idiopatik intrakraniyel hipertansiyon tanısı koymuş. Bu rahatsızlık sonucunda optic sinir üzerinde olan basının azaltılması için çocuk ameliyat edilmiş ancak durumun tekrarlamaması için intrakraniyel basıncın sürekli takip edilmeye başlanmış.

IKB’nin takibi invaziv bir şekilde yapıldığından hastalar açısından sıkıntı yaratmaktadır. Aynı ölçümlerin non-invaziv olarak gerçekleştirilebilmesi için bir takım araştırmalar yapılmakta ve kulak ile beyin arasındaki bağlantı kullanılmaktadır.

Bir çok insanda iç kulağın serebrospinal sıvı ile direk bağlantısı olduğu belirlenmiştir. Bilimciler IKB’de olan değişikliklerin kulak fonksiyonlarına direk olmasada etkisi olduğundan şüphelenmiş ve 1980 ve 90’lı yıllar arasında timpanik membranın yer değiştirmesinin IKB ile bağlantıısnı araştırmışlardır.

Massachusetts Göz ve Kulak araştırmaları ekibinde yer alan elektrik mühendisi Susan Voss, işitme ve orta kulak fonksiyonlarına ait prensipler üzerinde araştırmalar yapmıştır. Voss, sağlıklı yetişkinlerde DPOAE testi yaparak IKB’de olan değişikliklerde elde edilen yanıtların değiştiğini gözlemlemiştir.

Voss, aynı çalışmayı Boston Children’s Hospital’e geldiğinde çocuklar üzerinde araştırmaya başlamıştır. Sistemi kalibre etmek için önce spinal tab yapılmakta ve geri kalan ölçümler noninvaziv olarak devam ettirilmektedir. Ölçümler esnaısnda işitme testinde kullanılan DPOAE probu kullanılmaktadır.

Voss ve ekibi, 13 farklı tonda denedikleri DPOAE testi ile IKB’de olan değişiklikleri en yüksek korelasyonda gösteren değeri bulmaya çalışıyorlar. Bu değerin bulunmasından sonraki hedefleri ise uzun dönemde IKB takibinin sadece DPOAE testi ile takip edilebilmesini sağlayarak hastalara non invaziv ve kolay takip yöntemleri geliştirebilmek olacak.


...

Hearing test picks up echoes of increased intracranial pressure

Neuro-ophthalmologist Gena Heidary, MD, has been testing a simple, noninvasive way to measure pressure buildup in the head—via the ear. https://vector.childrenshospital.org/2015/05/sounding-out-intracranial-pressure-with-a-hearing-test/

Bir Cevap Yazın