İşitmeyi Korumanın 5 Nedeni

0
455

İyi duyabilmenin öneminin çoğunlukla hafife alındığı görsel bir dünyada yaşıyoruz. Aslında işitme, yaşam kalitemizi büyük oranda etkileyen en güçlü duyu organıdır. Bu nedenle, iyi dinlemenin önemli ve korunmaya değer olduğunu söyleyebiliriz. İlk akla gelen 5 sebep aşağıdaki şekilde açıklanabilir.

1.Depresyon ve Bunama Olasılığını Düşürür

İşitme kaybı ile beraber iletişim hızla zorlaşır: Söylenenlerin sadece bir kısmını duyabilirsiniz, insanların daha sık tekrar etmesini isteyebilir ve sorulan sorularla eşleşmeyen cevaplar vermeye başlayabilirsiniz. Tüm bunların sonucu olarak, bundan etkilenenler sıklıkla geri çekilmekte, yalnız, baskı altında hissetmekte ve sağlıklı insanlara göre depresyondan daha fazla muzdarip olmaktadırlar. Bunun yanında işitme kayıplı bireyin önerilen tedavi seçeneklerini uygulanmaması sonucunda işitme kaybı demans riskini arttırmaktadır. İşitme kaybı beyne daha az bilginin gitmesi demektir ve böylece daha hızlı kötüleşebilmektedir.

2.Daha İyi İletişim

Uyumlu ve mutlu bir ilişki için iyi bir iletişim önemlidir ve işitme bunun önünde en temel yoludur. The Hear the World Foundation‘ın yaptığı “Hören ist Leben” (İşitme Yaşıyor) çalışması, işitme kayıplı bireylerin işitme cihazı ile tedavi gördükten sonra insanlarla olan ilişkilerinin önemli ölçüde geliştiğini gösteriyor. Bunun sebebi, iyi duyan kişinin kendine güveninin artması ve olumlu yöndeki gelişmeleridir. Bu da daha tatmin edici bir ilişkinin doğmasını sağlar.

3.Bebekler Doğmadan Önce İşitmeyi Kullanır

Bizler doğmadan önce duyabiliriz. Bebekler hamileliğin 22. haftasından itibaren anne karnında sesleri duymaya başlar. Öncelikle annenin sesini, karnındaki gürültüyü, kan dolaşımını ve özellikle kalp atışlarını ayırt edebilirler. Hamileliğin sonraki aşamalarında, dış sesler giderek daha netleşir ve doğum sonrası annelerini görmeden seslerinden bile tanıyabilirler. 

4.Kişisel Güvenlik

Sesleri tanımaya yardımcı olması sebebiyle işitme tehlikeleri fark etmemize yardımcı olarak bizi güvende tutar. Sesin yönünü ayırt etmemizi sağlar ve yolumuzu bulmamızı kolaylaştırır – özellikle karanlıkta, gözümüzden fayda sağlayamadığımız durumlarda, biz uykudayken dahi kulaklarımız 24 saat dinlemeye devam eder- ve acil durumlarda diğer duyularımızı uyarmayı sağlar.

5.Fiziksel Olarak Zinde Olmayı Sağlar

Sağlığımız da işitme durumumuzdan etkilenir. Örneğin; “Hören ist Leben” (İşitme Yaşıyor) çalışması, anket uygulanan işitme cihazı kullanıcılarının üçte birinden fazlasının açık hava sporlarından daha fazla keyif aldığını belirttiğini ve bunun onlara arkadaş ve aile getirdiğini göstermektedir. Katılımcıların %70’i işitme cihazı kullanımının fiziksel sağlıkları üzerinde olumlu etkisi olduğunu belirtmiştir.

İşitme duyusu güçlü olduğu kadar hassastır da. İşitme duyumuz zarar gördüğünde güvenliğimiz, ilişkilerimiz, zihinsel ve fiziksel sağlığımız etkilenebilir. Bu nedenle işitmemize dikkat etmek ve onu korumak önemlidir.

1Hearing well to train your brain (Prof. Frank R. Lin/Prof. E. Sophia Krame, Johns Hopkins University, Baltimore, 2011) 

2Hearing Loss and Cognitive Decline in Older Adults (Prof. Frank R. Lin et al, Johns Hopkins Center on Aging and Health, Baltimore, 2013)
3Hearing is Living (Hear the World Foundation, 2012)
4German Source: https://www.phonak.com/de/de/hoerverlust/die-wunderbare-welt-des-hoerens/hoeren-babies-im-mutterleib.html

http://soundsgood.hear-the-world.com/en/2017/07/27/five-reasons-to-protect-your-hearing/

Bir Cevap Yazın