Kapalı mekanda kondisyon bisikleti kullanmak sağlığınız tehlikeye atabilir.

0
417

Vox’da yayınlanan bu makalenin yazarı Julia Belluz​’dur. Çeviri: Mehmet Alp DEMİRHAN

Twitter: @juliaoftoronto

e.posta adresi: 
julia.belluz@voxmedia.com

https://www.vox.com/science-and-health/2018/5/31/17393394/spinning-cycling-exercise-loud-music-hearing-loss

Kapalı mekanda kondisyon bisikleti stüdyolarındaki eğitmenler bir süre sonra işitmelerinin kötüleşmesinden şikayetçi. Ancak stüdyolardaki temel mantık “Müzik ne kadar yüksekse, stüdyodaki etki de o kadar büyüktür.” olduğu için stüdyolardaki müzik şiddetinin önüne geçmek mümkün değil.

Sadece eğitmenler değil aynı zamanda kapalı mekanda kondisyon bisikleti kullananlar ve spor yapanlar da tehlikeli derecedeki gürültü seviyelerine maruz kalıyor.

Bende de aynı risk söz konusu. Kapalı mekanda kondisyon bisikleti dersi alıyorum ve geçtiğimiz birkaç ayda ses şiddet seviyelerini ölçme kararı aldım. Her defasında gürültü seviyesini 100 dB’den daha yüksek buldum. Bu ABD’de hem çalışma bakanlığının ortam için belirlediği güvenli gürültü şiddet seviyesini ihlal etmek için, hem de uzun süre içerisinde işitme kaybına yol açmak için yeterli. Aynı zamanda uzmanlar bu derecedeki bir gürültüye 15 dakikadan fazla maruz kalmamayı öneriyor.

Egzersizlerimi yaptığım spor salonuna bulgularımı söylediğimde, ” Spor salonumuz hem çalışanlarımız hem de müşterilerimizin stüdyolardaki işitme sağlığı için yükümlülüklerinin farkındadır ve buna uygun koruyucu önlemlerin alınmasını sağlar.” cevabını aldım ve daha fazla soru almayı reddettiler.

Gürültü şiddet seviyeleri stüdyodan stüdyoya değişirken, elde ettiğim bulgular 2016 yılında Kulak Burun Boğaz (KBB) hekimleri tarafından yapılmış bir araştırmayla uyumlu. Boston bölgesinde rastgele örneklemle seçilen 17 stüdyonun büyük çoğunluğunda gürültü şiddet seviyesi 100 dB üzerinde kaydedildi. Çalışmanın yazarları hangi spor salonlarını bu araştırmaya dahil ettiklerini yasal yaptırımlar çekincesiyle açıklamadılar ancak söylediklerine göre Amerika’daki en büyük 6 spor salonu zincirini çalışmalarına dahil ettiler.

Boston çalışmasının yazarlarından ve Harvard üniversitesi Tıp Fakültesi KBB bölüm başkanı Elliott Kozin, kapalı mekanlardaki kondisyon bisikleti stüdyolarını analiz etmesindeki çıkış noktasının bir öğle yemeğinde ailesinden iki kişinin kulak çınlaması şikayeti olduğunu söylüyor.

Kozin, “Onlara ne yaptıklarını sordum ve onlarda kapalı mekanlardaki kondisyon bisikleti stüdyolarına gittiklerini söylediler. Ben de ne kadar gürültülü olduğunu sordum ve verdikleri cevap , sağır edici derecedeydi oldu.” dedi.

Bunun üzerine Kozin ve arkadaşları Boston bölgesindeki 17 stüdyoyu incelediler. Araştırmacılar yüksek kalitede ses seviyesi ölçere (sound level meter) sahiptiler ve günün farklı zamanlarında sınıflara katılıp, her defasında sınıflardaki farklı noktalardan ölçüm yaptılar. Sonuçlara göre 45 dakikalık kapalı mekanda kondisyon bisikleti kullanma dersi, 8 saatlik bir iş günü için önerilen gürültü maruziyetinin 9 katına denk geliyor., Vox’da yayınlanan bu makalenin yazarı Julia Belluz​’dur. Çeviri: Mehmet Alp DEMİRHAN

Twitter: @juliaoftoronto

e.posta adresi: 
julia.belluz@voxmedia.com​​

Gürültü kirliliği ile ilgili haber yapmaya başladığımdan beri yüzlerce e-mail aldım ve hepsi insanların günlük hayatlarında işitme sağlıklarının tehdit altında hissettiği noktalar ile ilgliydi: restaurantlar, giyim mağazaları, marketler ve sinemalar.

Amerika Ulusal iş sağlığı ve güvenliği enstitüsü 8 saatlik bir iş gününde maruz kalınabilecek gürültü seviyesi limitini 85 dB olarak belirledi (bu da bir yük treni gürültüsüne 30 metre uzaklıktan maruz kalmayla aynı). Bu seviyenin üzerindeki gürültülü iş yerleri 8 saatlik bir çalışma gününde çalışanlarına işitme sağlığı için koruma sağlamak zorunda.

Her yerde karşı karşıya kaldığımız gürültüden Halk Sağlığı Uzmanları endişeli: Dünya Sağlık Örgütü, çevresel gürültüyü “hafife alınan bir tehdit” olarak adlandırıyor ve her türlü sebepten kaynaklanan işitme kaybı şuan diyabet ve kanserden sonra Amerika’da en sık rastlanan 3. kronik sağlık durumu. Amerika’da her 4 yetişkinden 1’inde gürültüye bağlı işitme kaybı belirtilerini gösteriyor.

Yine de çoğumuz gürültü tehdidini kulağımızı korumadan yok sayıyoruz ve tehlikeli şiddet seviyelerindeki gürültüye hayatımızın herhangi bir kısmında olduğu gibi egzersiz yaparken de maruz kalıyoruz.

Federal sağlık kurumları bu tehlikenin farkına vardı ve spor salonlarına gürültü yönergeleri göndermeyi planladı, ancak proje durduruldu

Kendi ders aldığım “Flywheel” stüdyosu kulak tıkacı önererek gürültü maruziyetini önlediğini söylese de, konuştuğum bir çok eğitmen kulak tıkacı varken müziğin ritminde öğretmenin çok zor olduğunu bu yüzden de kulak tıkacını kullanmadıklarını söylüyor.

Hastalık Kontrol ve Korunmasının bir parçası olan Amerika Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü, egzersiz stüdyolarındaki gürültü miktarının farkına vardı. Enstitünün araştırmacıları egzersiz stüdyolarındaki gürültüden nasıl korunabileceğimize dair önerilerde bulunan araştırmanın yazarlarıyla ortak çalışarak işyeri güvenliği serileri hazırladılar ancak 2016 yılında bu projeyi durdurmayı ve önceliklerini yeniden gözden geçirme kararı aldı.

Kozin, “Kendimizi daha sağlıklı yapmak için egzersiz derslerine gitmeyi bekliyoruz” dedi. “İnsanların tam olarak düşünmediği şey, onların egzersiz yaparken sağlığını işitme sağlığına zarar verebilmeleri.”

İşitmemizi nasıl koruyabiliriz?

İşitmemizi koruyabilmek için öncelikle, çevremizde sürekli olarak ne kadar gürültüye maruz kaldığımızı bilmemiz gerekiyor. Bunun için desibel ölçme uygulamalarını ücretsiz olarak telefonumuza indirebilir ve ölçümleriyle çevremizdeki gürültü miktarını öğrenebiliriz.

Unutmayın: Ses hava basınç dalgalarından oluşur ve desibel ses şiddeti ölçüm birimidir. Logaritmik ya da lineer olmayan bir ölçüm birimidir yani ölçek şiddet büyüklüğü temeline göre sıralanır. Her 6 dB’lik değişim, kulakta gürlük algısı olarak 2 katı şiddette algılanır. Yani 96 dB, 90 dB’den çok yüksek algılanır.

Eğer bir egzersiz stüdyosunda çalışıyorsanız işletmecisiyle federal yönergeleri konuşmalısınız ya da Amerika Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü’ne şikayette bulunmalısınız.

Veya daha basit olarak ses şiddetini düşürmeyi deneyebilirsiniz. Eğitmenlerden Dru Ryan, ses şiddeti çok fazla olduğunda bisiklet sürücülerinin parmaklarıyla kulaklarını kapadığını fark ettiğini de söylüyor ve bu da ses şiddetini azaltmak için bir ipucu olarak görülebilir diye ekliyor.

Sıklıkla bu stüdyolara giden öğrenciler kulak tıkacı kullanarak gürültü azalımını 30 dB’e kadar sağlayabilir. Eğer derslerden sonra yine de kulaklarınız, çınlıyor ya da sese karşı daha az hassas oluyorsa kulak tıkaçlarınız yeterince güçlü olmayabilir ve işitmenize zarar veriyor olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın