Kognitif Kontrollü İşitme Cihazı Geliştirilmesinde İlerleme…

0
346

İşitme kaybı olan bireyler, birden fazla kişinin aynı anda konuştuğu restoran veya parti gibi ortamlarda konuşmaları takip etmekte genelde zorluk çekmektedir. Mevcut işitme cihazları arka plan gürültüsünü bastırabilse de, işitme cihazı kullanıcıları tek bir konuşmaya odaklanmakta zorlanmaktadır. Yeni geliştirilen kognitif işitme cihazları bu problemin üstesinden gelebilmeyi vaat ediyor.

Derin nöral ağ modelleme yapısı kullanan Kolombiya Mühendislik ekibi, İşitsel Dikkat Ayrıştırması – İDA (Auditory Attention Decoding – AAD) metodu ile kognitif kontrollü işitme cihazlarını gerçek kılabilmeyi ümit ediyor.

Nima Mesgarani ve ekibi tarafından yapılan çalışmada geliştirilen sistem, birden fazla konuşmacının olduğu bir ortamda işitme cihazı kullanıcısının nöral sinyallerini non invaziv olarak izleyerek hangi konuşmaya odaklandığını anlıyor ve ilgili konuşmacının sesini amplifiye ederek işitme cihazı kullanıcısına eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

Ekip, sistemin verimliliğini epilepsi operasyonu geçiren hastalarda invaziv olarak elektrokortikografi kayıtlarını inceyelerek gerçekteştirmiş ve işitme korteksinin İDA ile ilgili bölgelerini tespit etmiş. Daha sonrasında uygulanan amplifikasyon metotları ile dinleyicinin istediği konuşmayı takip etmesini sağlıyor.

Aşağıdaki demoda, dinleyici iki farklı kişinin konuşmasını işitiyor. Dinleyici önce erkek konuşmacı daha sonra kadın konuşmayıcı dinlemeye başlıyor. Sistem demo sebebiyle 10 saniye sonra devreye alınmıştır ve hızlı bir şekilde dinleyicinin kime odaklandığını analiz ederek ilgili sesi amplifiye etmektedir. Bu demo da ayrıca hedef konuşmacının sesi konunun daha rahat anlaşılabilmesi amacıyla 20 dB amplifiye edilmiştir. 

https://www.odyolog.com/images/easyblog_articles/156/new_demo_244.mp4?cache_bust=true
http://engineering.columbia.edu/news/nima-mesgarani-cognitive-hearing-aid
http://www.hearingreview.com/2017/08/columbia-engineering-researchers-make-progress-toward-development-cognitively-controlled-hearing-aids/
http://naplab.ee.columbia.edu/nnaad.html

Bir Cevap Yazın