Koklear İmplantasyonda Yeni Çağ: İlk robotik koklear implantasyon Türk doktor tarafından yapıldı…

0
539

Bir hastaya robotik cerrahi prosedürü ile koklear implant uygulaması ilk defa Prof. Dr. Vedat Topsakal tarafındanHollanda’daki UZA Antwerp Üniversitesi Hastanesi’nde HEAROile gerçekleştirildi.

Dünyanın ilk koklear implant cerrahi robotu olan HEARO, MED-EL ve CAScination AG işbirliği ile farklı disiplinlerde yıllar süren ar-genin bir sonucu. Robotik koklear implantasyon; cerraha detaylı preoperatif planlama, uygun implantı belirleme, prosedür esnasında geniş güvenlik önlemleri ve en önemlisi elektrotu yerleştirmede isabetlilik sağlıyor.

Dönüm noktası niteliğindeki bu ameliyat ile Prof. Dr. Topsakal ve ekibi, robotik yöntemle doğrudan iç kulağa giden bir kanalı güvenli şekilde açmanın mümkün olduğunu gösterdi. Bu prosedür, yuvarlak pencereye doğrudan ve uygun açıda giden bir yol açarak, cerrahın elektrotu skala timpaniye yerleştirmesine imkan tanıyor. Geleneksel masteidektomi ve posterior timpanotomi işlemleri ortadan kalkıyor. Tüm prosedür, cerrah tarafından preoperatif olarak OTOPLAN yazılımı ile planlanıyor. Bu yazılım ile hastanın radyolojik görüntüleri tablet üzerinden değerlendiriliyor. Koklea boyutuna göre hangi uzunlukta elektrotun gerekeceğine karar veriliyor. Hasta anatomisinin 3 boyutlu rekonstrüksiyonuna farklı açılardan bakılarak, elektrotun kokleaya gireceği ideal açı belirleniyor. HEARO da kişiye özel planlanan bu güzergahı doğru ve güvenli biçimde uyguluyor.

HEARO’da fasiyal sinire, korda timpaniye ve diğer kritik anatomik yapılara ısı ve yapısal hasar riskini en aza indirmek için çok sayıda entegre güvenlik önlemi mevcut: Sürekli nörolojik monitörizasyon, OTOPLAN ile mesafeleri görüntüye dayalı olarak interoperatif doğrulama, delme esnasında gerçek zamanlı tork kuvveti monitörizasyonu. Pasif güvenlik önlemleri olarak mikro-presizyon görüntü rehberliği ve ısı oluşumunu en aza indirmek için özel robotik delme teknolojisi mevcut.

Prof. Dr. Topsakal ilk robotik koklear implant prosedürü, tablet bazlı ameliyat planlaması ve cerrahın HEARO ile rolü hakkındaki görüşlerini özetle böyle aktarıyor:

“OTOPLAN, temelde hastanıza kulak yapısını ve durumunu, ne yapacağınızı kendi görüntüleri üzerinden anlatabileceğiniz taşınabilir bir araç. Hastaya “Bu sizin anatominiz, bu sizin kokleanız, bu da size en uygun olacacağını düşündüğümüz implant” diyebiliyorsunuz. Bu vakada CDL uzunluğuna göre MED-EL 28 mm Flex elektrot kullandık. Neden? Çünkü lateral duvara yerleşebiliyor, esnek yapıda ve intrakoklear dokulara zarar vermiyor. Araştırma ekibi olarak kokleanın tamamından faydalanılması gerektiğini düşünüyoruz. Doğal işitmede kokleanın bütünü aktifken neden elektrot ile yarısı kullanılmadan kalsın?”

“Kokleanın tamamını kapsamaya çalışmak lazım çünkü orada elektrottan, elektrofizyolojiden ya da teknolojiden fayda görebilecek birçok sinir dokusu mevcut. Hem yumuşak hem de bu işi yapabilecek bir implant kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Kokleaya yerleştirirken zarar vermemeli. Koklea kanalının uzunluğuna göre elektrot dizisinin uzunluğunun seçilmesine, kişiselleştirmeye bakış açımız bu şekilde. Bu belki 5, 10, 15 yıl önce kokleaya bir elektrot yerleştirildiğinde ve hasta konuşmaları duyup anladığında çok da önemli bir konu değildi. Alanın öncülerini elektrot yerleştirip hastanın işitmesini sağladıkları için suçlayamazsınız. Fakat bugünlerde artık o noktanın ötesindeyiz. Bugün artık çok daha fazlası için uğraşıyoruz. Mesele sadece bir şeyleri duymak değil, gürültülü ortamlarda duymak; rahat biçimde duymak; ve belki de müziği anlamak ve müzikten zevk alabilmek.”

“Ameliyatın iyi geçmesi çok sevindirici. Tıpta teknolojiyi kullanmanın asıl amacı hastalara yardım etmek. Bu hastam yıllardır işitme cihazı kullanıyordu ve artık verim alamadığı bir noktaya gelmişti. Bana ameliyat konusunda tamamen güvendiğini söyledi, bunun için ona çok müteşekkirim. İnsanlar, işin içine robot girince meslekleri tehdit altındaymış gibi hissedebiliyor fakat ben öyle düşünmüyorum, cerrahlara hep ihtiyaç olacak ve insani doktor-hasta ilişkisi hep olacak. HEARO robotuyla ameliyat olanlar arttıkça bence ileride adaylar “Ameliyatım robotik olsun çünkü daha iyi ve doğru sonuç veriyor” diyerek bize gelecek diye düşünüyorum. Bu ilk vaka sadece bir başlangıç.”

Kaynak: https://blog.medel.pro/hearo-robotic-cochlear-implant-vedat-topsakal-paul-van-de-heyning/

Bir Cevap Yazın