Koklear Implantta Cep Telefonu İle İşitme Takibi

0
480

Hearing Tracker (İşitme Takibi) Cochlear™ Nucleus® Smart Uygulaması’nda yer alan özelliktir. Odyologların ve ebeveynlerin bir çocuğun “Konuşma Süresi” ve “Coil Off- Bobin Bağlantısının Kesilmesi Sayısı” ilgili verileri toplamasına olanak tanır.Bu bilgi, implant kullanıcısının işitmesi ile ilgili çeşitli hedefler belirlemek ve özellikle pediatrik hastalarda bu hedefleri takip etmek için önemli olabilir. Ayrıca, ebeveynlerin etrafta bulunmadığı okul veya benzer diğer aktivite ortamlarında çocuklarının Cochlear ™ Nucleus® 7 Ses İşlemcisi’ni takmalarını sağlamak ve bunu kontrol etmek için ebeveynlere gerçek zamanlı veriler sağlar. 

Konuşma Süresi’nin Takibi

Pediatrik hastalarda konuşma ve dil gelişimi için sese sürekli erişim önemlidir. Bu nedenle, Hearing Tracker ebeveynler ve odyologlar için “Konuşma Süresi”ni takip edebilmek adına yararlı bir araç olabilir. Nucleus 7 Ses İşlemcisi, konuşmanın ne zaman olduğunu belirlemek için kullanıcının ortamını izler.Hearing Tracker bunu bir adım daha ileriye götürür ve konuşma sesleri olan ortamlarda harcanan zamanı ölçer (bu, aksesuar cihazların kullanımını da içerir) ve kolay görünümlü özet bir şemada tüm bu verileri derler. Ebeveynler ve klinisyenler, Hearing Tracker ile konuşma süresi için günlük hedefler belirlemek amacıyla bu özet şemayı kullanabilirler.

Coil-Off – Bobin Bağlantısı Takibi

Hearing Tracker ile birlikte bir başka önemli özellik de “Coil Off” dur. “Coil Off”, Nucleus 7 Ses İşlemcisi bobininin belirli bir süre içinde koklear implanttan kaç kez ayrıldığının ölçüsüdür. Bu sayı, yaşam tarzlarına bağlı olarak bireyler arasında değişiklik gösterecektir. Veriler, bir taban çizgisi oluşturmak için bobinin bir hafta boyunca çıkarıldığı örnek durumların sayısından yararlanır.Ebeveynler, çocukları için “Coil Off” temelini oluşturduktan sonra, bu sayıyı geliştirmek için hedefler belirleyebilir. Örneğin Hearing Tracker ile çocuğunun bobininin gün içerisinde çok defa düştüğünü gören bir anne, bunun sebebinin bobin mıknatısının gücünün yeterli olmadığını ya da bobin kablosunda bir temassızlık olduğunu saptayabilir. Bu da çocuğunun işitmeden uzak geçireceği zamanı önlememizi sağlayabilir

Hastaların Nucleus Smart uygulamasında yer alan Hearing Tracker özelliğini daha iyi deneyimlemek için, Bluetooth®’ bağlantısını etkinleştirmesi ve Nucleus Smart uygulamasını, uyumlu Apple cihazlarında çalıştırılması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için Cochlear Türkiye web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın