Kulak Kalıbı ve Kulak İzi Semineri İzlenimleri

0
895

Üsküdar Üniversitesi ev sahipliğinde, Odyolog.com, Üsküdar Üniversitesi Odyoloji Bölümü ve Odyolog.com sponsorlarından Odyocell ve Egger‘in katılımıyla 8-9 Mart 2019 tarihinde Kulak Kalıbı ve Kulak İzi Semineri düzenlendi. 

Birinci Gün 

İlk gün sabah Yakın Doğu Üniversitesi’nden Dr. Ody. Ebru Kösemihal kulak izi malzemeleri ve ekipmanları, kulak izi alımı ve kulak izi alımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgiler verdi. Sunumun ardından kulak izi alımının pratik olarak gösterilmesi Tiyatro Sanatçısı Seren Köken‘in veDr. Ody. Atılım Atılgan‘ın katılımıyla doğaçlama kısa oyun ile süpriz bir şekilde gerçekleştirildi.Katılımcılar kulak izi alımı sırasında yapılabilecek hataları, yaşanabilecek diyalogları doğaçlama kısa oyunda gözleme şansına sahip oldu.

Öğleden sonra sunumlarının ilkinde Erişçi Elektronik Genel Müdürü Hürol Erişçi Kulak Kalıbında Akustik Modifikasyonları anlattı. Sunum sırasında horn/ borazan etkisini getirdiği süs eşyası ile uygulamalı olarak göstermesi ilgi çekiciydi. 

Öğleden sonra sunumlarının ikincisinde Marmara Üniversitesi’nden Dr. Ody. Atılım Atılgan “Hangi İşitme Kaybına Hangi Kulak Kalıbı” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Bir önceki sunumu tamamlar nitelikteki konuşmada Helmholtz Rezonatörü’nün şişe ile uygulamasının yapılması, ve vent etkisiyle ilişkilendirilmesi oldukça bilgilendiriciydi. Sunumun sonunda odyogram örnekleri üzerinden kalıp reçetelendirilmesi interaktif olarak tartışıldı.

Birinci günün son oturumunda Dr. Ody. Sıdıka Cesur kulak kalıbının özelliklerinin gerçek kulak ölçümüyle doğrulanması hakkında bilgi verdi. Cihazsız Kulak Kazancı ve kulak kalıbının dış kulak yolu akustiğine verdiği etki farklı kulak kalıplarıyla denendi ve uygulamalı olarak gösterildi. 

İkinci Gün 

İkinci gün Egger firmasından Mark SCHIMIDT ve Andreas SCHWER‘ in Kulak İzi Alımı ve Kulak Kalıbı Üretimiyle ilgili çalıştayı yapıldı. Sabah oturumunda kartuş tabancası ile kulak izi alımı, kulak izinde hijyen ve uygulama kuralları video otoskop ve ilgili materyaller kullanılarak uygulamalı olarak gösterildi. Daha sonra akrilik malzeme sert kulak kalıbı yapımı aşama aşama gösterildi. Öğleden sonra silikon malzeme ile yumuşak kulak kalıbı yapımı, kulakiçi cihazlar için kabuk hazırlanması ile çalıştay devam etti. 

Çalıştayın son oturumunda ise Avrupa’da rutin olarak uygulanan ancak ülkemizde henüz kullanılmayan kulak kalıbı modelleme ve 3D yazıcılar ile kulak kalıbı üretimi getirilen ekipmalar aracılığıyla gösterildi.

Sunumun tercüme edilmesi, uygulamanın perdeye kamera ile yansıtılması, öğretim üyesi katılımcıların soru ve katkıları çalıştayın anlaşılır olmasında etkili oldu.

Kahve molalarında katılımcılar uygulamaları yakından görme ve deneme şansına sahip oldu. 

Seminere katılım oldukça yüksekti. Salon tamamen dolarken, odyoloji pratiğinde yer alan kulak kalıbı atölyesi çalışanları, işitme cihazı firmasında çalışan odyolog ve odyometristler, odyoloji öğrencileri tanışma ve fikir alışverişinde bulunma şansı yakaladı. Seminere ayrıca katılımcı olarak Medipol Üniversitesi Odyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Şerbetçioğlu ve yılların duayen Kulak Kalıbı Ustası Mahmut Güldü de katıldılar.

Başarılı geçtiğini düşündüğümüz seminerin organizasyonunda görev alan tüm arkadaşlara, özellikle Uzm. Ody. Engin Danişmen ve Üsküdar Üniversitesi Odyoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Ü. Didem Şahin Ceylan‘a teşekkür ederiz.

Ayrıca destekleri için odyolog.com sponsoru Odyocell firmasına ve Egger firmasından Sayın Mark SCHIMIDT ve Andreas SCHWER‘e teşekkür ederiz. 

Bir sonraki seminerde görüşmek üzere! 

Odyolog.com

Bir Cevap Yazın