Mercedes PRE-SAFE® ile kulaklarımız güvende…

0
517

Mercedes E serilerinde sunduğu PRE-SAFE teknolojisi ile kulaklarımızı koruyor. Nasıl mı? 
Araba üreticileri olası bir çarpışma esnasında alınabilecek önlemler üzerinde yıllardır çalışmakta ve her geçen gün yeni teknolojiler geliştirerek araçlarına eklemektedirler. Mercedes tarafından 2012 yılında geliştirilen PRE-SAFE teknolojisi de bunlardan bir tanesi.

Kaza öncesi sürücü koltuğunu kaydırılması, emniyet kemerinin otomatik olarak gerilmesi gibi teknolojilerin geliştirilmesi sonrasında 2015 yılında işitme sağlımızı koruyan bir teknoloji eklendi.

Olası bir çarpışma durumunda araç içerisinde anlık olarak çok yüksek bir basınç oluşmakta ve bu durum işitme sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. PRE-SAFE teknolojisi ile çarpışmadan milisaniyeler öncesinde  araç içerisinde bulunan hoparlörlerden “pink noise” sesi verilmekte ve bu sayede stapes kasının kasılması ile orta kulağın korunması amaçlanmıştır.
Yapılan çalışmalarda PRE-SAFE teknolojisine sahip araçlarda kaza sonucu kulak hasarlarının azaldığı tespit edilmiştir. Pink Noise geniş bir frekans spektrumuna sahip olduğundan daha düşük şiddetlerde stapes kasını uyarabilmektedir. Saf ses ile 100 dB SPL seviyesinde elde edilmesi garantilenen refleksin, pink noise kullanıldığında 80 dB SPL seviyelerinde yeterli olduğu görülmüş. PRE-SAFE SES teknolojisi 2016 yılı ve sonrasında üretilen E serisi modellerde sunulmaktadır.

​Kaynak: https://www.mercedes-benz.com/en/mercedes-benz/next/connectivity/pre-safe-sound-playing-pink-noise-in-the-split-second-before-impact/

Bir Cevap Yazın