Mobil Koklear İmplant ve İşitme Cihazı Algoritması Geliştirme Aracı

0
420

UT Dallas ve Wisconsin Universitesi’nden bir grup araştırmacı işitme cihazı ve koklear implantların ses işlemlemelerini iyileştirebilmek için Amerikan Ulusal Sağlık Ensitütülerinden (NIH) 3.2 milyon dolarlık fon aldı.


Teksas Üniversitesi, Dallas’ta Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği profesörü John Hansen, PhD ve Center for Robust Speech Systems-Cochlear Implant Lab (CRSS-CILab)’taki meslektaşları, koklear implant kullanıcılarının laboratuvar ya da doğal dinleme ortamlarındaki dinleme deneyimlerini yeni algoritmayla test etmek üzere CCI-MOBİLE adında bir mobil araştırma platformu geliştirdi.


Araştırmacılara göre CCI-MOBİLE araştırma platformu, işitme cihazlarının yanı sıra koklear implantlar için geliştirilen ses işleme algoritmalarının daha kolay geliştirilmesini ve değerlendirilmesini sağlıyor. CCI-MOBİLE sayesinde koklear implant kullanıcısı bir akıllı telefon aracılığıyla farklı algoritmaları deneyimleyebiliyor. Ayrıca araştırmacı anlık olarak parametreleri değiştirebiliyor.


Araştırmacılar, şimdiye kadar koklear implantla ilgili algoritma çalışmalarının koklear implant kullanıcısının hali hazırda kullandığı sistem üzerinden ilerleyebildiği, ilk kez yeni algoritmanın cihaz markasından bağımsız olarak test edilebildiğini belirtiyorlar. 

CCI-MOBİLE yaklaşık bir kartvizit boyutunda. Ses girdisini kulak arkası mikrofonlardan alıyor. Ardından araştırmacı, akıllı telefon, bilgisayar gibi bir araçla araca uzaktan bağlanıyor. Belirlediği algoritmaya göre ses işlemleniyor. Daha sonra işlemlenen ses doğruca koklear implant ya da işitme cihazı kullanıcısına iletiliyor.  

http://www.hearingreview.com/2018/10/nih-awards-3-2-million-grant-cochlear-implant-hearing-aid-algorithm-tool/

Bir Cevap Yazın