Model tabanlı prob tüp yerleştirme eğitimi simulatörü

0
423

Odyoloji pratiğinde işitme cihazı kullanıcısı için kanıta dayalı sağlık sağlamada prob tüp yerleşimi, odyologlar açısından önemli bir beceridir. Kurumlar, akademiler, dernekler mümkün olduğunda işitme cihazı performansının gerçek kulakta doğrulanmasının yanı sıra, gerçek kulak kupler farkı (Real Ear Coupler Difference- RECD) değerlerinin bireysel ölçümleri için prob- mikrofon ölçümlerinin uygulanmasını da önermektedir.

Yayınlanan rehberlere ve literatüre göre doğru ölçüm için prob tüp kulak zarının 5 mm. yakınına yerleştirilmelidir. Ancak yerleştirme sırasında prob mikrofonun kazara kulak zarına değmesi, hasta açısından oldukça rahatsızlık vericidir. Böyle bir deneyim hastanın odyologun teknik yetenekleriyle ilgili güvenini kaybetmesine sebep olabilir. Bebek ve çocuk hastalar için böyle bir deneyim kooperasyonun bozulması anlamına gelir.

Simulasyon temelli eğitimin avantajları:

  • 1- Hastalara zarar vermez
  • 2- Alıştırma tekrarları sayesinde prob tüp yerleştirme yeteneği gelişir.
  • 3- Klinik hatalar azalır.
  • 4- Öğrenci/ stajyer anksiyetesi düşer.
  • 5- Bilgi ve deneyim artar.
  • 6- Klinisyenin kendine güveni artar.
  • 7- Klinisyen beceri düzeyini değerlendirme fırsatı bulur.
  • 8- Öğrenme deneyiminden öğrenci memnun olur.

Western Universitesinden araştırmacılar, Model tabanlı prob tüp yerleştirme eğitimi simulatörü geliştirdiler.

Model temelli prob tüp simulatörünün ikinci ve en güncel versiyonu
(A) Model, (B) öğrenci uygulama sırasında, and (C) modelin iç bölümü

Eğitim modeliyle yapılan çalışmalar, model tabanlı prob tüpü simülatörünün uzmanlar tarafından değerli bir öğretim aracı olarak kabul edildiğine ve öğrencilerin prob tüpü yerleştirme becerisini geliştirmek için klinik eğitim ortamlarında kullanılabileceğine dair kanıtlar sundu.

Araştırmacılar gelecekteki çalışmalarında, bu simülatörü eğitim programlarına dahil etmek ve bu model tabanlı simülatörün öğretim ve eğitim değeri sağlayabileceği prob tüpü yerleşimi dışındaki kullanım durumlarını değerlendirmek istiyor.

KAYNAKLAR:

Bir Cevap Yazın