Müzik Etkinlikleri İşitme Engelli Çocuklarda Yararlı Olabilir

0
572

Helsinki Üniversitesi ve College London Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, işitme bozukluğu ve koklear implantları olan çocukların, müzikle ve özellikle şarkı söylemeyle ilgili hobilerden yararlanabileceğini gösteren kanıtlar buldular ve Finlandiya merkezli okul bunu web sitesinde duyurdu.

Müzik Algısı ‘nda yayınlanan sonuçlar, işitme engelli çocukların işitsel becerilerinin, günlük yaşamlarındaki şarkı ve müzik maruziyeti ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Araştırmada, Helsinki Üniversitesinden Dil Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim Görevlisi Ritva Torppa (PhD), koklear implantı olan çocuklarda işitsel becerileri, müzikal seslerdeki değişikliklere beynin yanıtlarını, gürültüde konuşma algısını ve şarkı söyleme becerilerini ölçmüştür. Bazı çocuklar düzenli şarkı söylerken ve diğer müzikal etkinliklerde yer alırken, bazıları ise katılmamıştır.

Torppa, “Düzenli olarak şarkı söyleyen koklear implant kullanıcısı sahip işitme engelli çocukların gürültüde konuşmayı anlama becerisi şarkı söylemeyen çocuklara kıyasla daha iyidir” dedi. “Bu, çocukların gürültülü koşullarda tartıştıkları veya talimatlar aldığı gündüz bakımı veya okulda önemli bir beceridir.”

Torppa, bu sonuçların çocukların geleceği için önemini vurgulamaktadır. Torppa aynı zamanda “İletişim becerileri ve özellikle gürültülü konuşmayı algılama yeteneği eğitimde hayati bir öneme sahiptir. Tüm çocuklar, özellikle de işitme bozukluğu olan çocuklar, müzik öğrenme ve özellikle şarkı söyleme olanağına sahip olmalı ” demiştir.

Sonuçlar aynı zamanda ebeveynlerin şarkı söylemesinin önemli olduğu anlamına gelir. Lindfors Vakfı ile birlikte Torppa, işitme engelli çocukların, ebeveynlerinin ve kardeşlerinin, günlük yaşamda müziği özellikle dil ve iletişim becerilerini geliştirecek şekilde kullanmayı öğrendikleri konuşma-müzik oyun okulu etkinliklerinin geliştirilmesinde yer almıştır.

Araştırmayı denetleyen Helsinki Üniversitesi Eğitim Bilimleri Profesörü Minna Huotilainen, müzikal hobilerin önemli olduğunu, ancak herkes için ulaşılabilir olmadığını düşünüyor.

“Finlandiya’da çok çeşitli müzikal hobilerle inanılmaz derecede yüksek kalitede bir çocuk müzik kültürüne sahibiz. Konuşma-müzik oyun okulları henüz her yerde mevcut değildir, ancak işitme engelli çocuklar geleneksel Fin müzik oyun okulundan ve evde müzik yapımından ve şarkı söylemekten de faydalanabilirler ” dedi.

Huotilainen, gündüz bakımı ve okullarda da sonucun dikkate alınması gerektiğini düşünüyor. Ve şöyle ekliyor: “Bence en iyi seçenek, gündüz bakımı ve okulun her gün öğrenmeyi destekleme aracı olarak müziği ve şarkıyı kullanmasıdır. Bu, tüm çocuklara müzikten zevk alma, şarkı söyleme ve müziğin getirdiği diğer faydaları sağlar. “

Kaynak: Helsinki Üniversitesi, Müzik Algısı. 
Orjinal Yazı: Torppa R, Faulkner A, Kujala T, Huotilainen M, Lipsanen J. Developmental links between speech perception in noise, singing, and cortical processing of music in children with cochlear implants.Music Perception. 2018;36(2):156-174.​

http://www.hearingreview.com/2018/11/musical-activities-may-benefit-hearing-impaired-children-research-shows/

Bir Cevap Yazın