Odyolojinin Babası: Raymond Carhart

0
603

1912 yılında ABD’de Mexico City’de doğan Carhart, lisans eğitimini Konuşma ve Psikoloji alanında Dakota Wesleyan Üniversitesi’nde 1932 yılında tamamladı. Northwestern Üniversitesi’nde Deneysel Fonetik ve Psikoloji alanında 1934 yılında yüksek lisans, 1936 yılında doktora derecesi aldı. 1936- 1940 yılları arasında aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam etti. 1944 yılında Amerikan ordusuna katıldı. 1946 yılına kadar II. Dünya Savaşı boyunca Amerikan Askeri Sağlık Teşkilatında çalışmalarda bulundu.

1947 yılında Northwestern Üniversitesine geri döndü. Aynı yıl profesör oldu. Hayatını kaybettiği 1975 yılına kadar üniversitede çalışmalarına devam etti. 

Carhart, ABD’de odyoloji alanında ilk akademik programı başlatarak odyoloji bilim dalının kurulmasına öncülük etmiştir. Yeni bir bilim dalının doğuşuna yaptığı büyük katkının yanı sıra bilimsel çalışmalarıyla da adından söz ettirmiştir. Yaptığı bilimsel çalışmalarla konuşma odyometresinin gelilşiminde, saf ses odyogram yorumlama tekniklerinde odyoloji bilimine katkıları olmuştur.

Carhart ilk çalışmalarında ses yoluna (vocal tract) odaklanmış, daha sonraları psikoakustiğin maskeleme, sterofonik/ iki kulakla birleştirme (binaural fusion) ve lateralizasyon, eşik ve eşik üstü integrasyon gibi problemleriyle ilgilenmiştir.

1950 yılında Stockholm’de yapılan ilk Uluslar arası Odyoloji Kongresi’nde otoskleroz hastalarında başarılı bir stapes cerrahisinden sonra kemik yolu eşik değişimleriyle ilgili daha önceden tanımlanmamış bir odyolojik bulguyu tanımlamıştır. Kongrede açıkladığı bu durum Carhart Çentiği olarak bilinmektedir. 

Kaynaklar:http://www.library.northwestern.edu/archives/findingaids/raymond_carhart.pdfhttp://en.wikipedia.org/wiki/Raymond_Carharthttp://www.rehab.research.va.gov/jour/75/12/2/notesnews.pdf 

Bir Cevap Yazın