Odyoloji’nin Öncüsü, Dr. James Jerger’in Biyografisi Yayınlandı

0
373

Odyoloji’nin öncülerinden yeni bir biyografi, “James Jerger: A Life in Audiology”, yazarın 60 yıllık olağanüstü Odyoloji kariyerini kapsıyor ve işitmenin anlaşılmasına adanmış bir hayatı resmediyor. Kitap; Dr. Jerger’ın klinik ve araştırma başarılarını -öğrenciyken aldığı dersleri ve profesör, klinik hekim, bilim insanı, meslektaş ve rehber olarak bilgilerini- anlatan kişisel bir kitap.

Dr. James Jerger; odyoloji mesleğinde hala genç ve gerçek bir öncü olarak görülmeye devam ediyor. American Academy of Audiology’nin kurucusu olarak bilinen Dr. Jerger, aynı zamanda ilk başkanıdır. 1989 yılında kurulan, Journal of the American Academy of Audiology dergisinin kurulduğu günden 2011 yılına kadar editörlüğünü yapmıştır. İşitsel işleme bozuklukları ve yaşlanmanın işitme üzerindeki etkileri üzerine yaptığı çalışmalarıyla, sayısız ödül almıştır.


Dr. Jerger; yüksek lisans eğitiminin yanında; Northwestern Üniversitesi, Gallaudet Üniversitesi, Houston Konuşma ve İşitme Merkezi, Baylor Tıp Fakültesi, Texas Üniversiteleri’ndeki akademik kariyerini, uluslararası seyahatlerini, en sevdiği anılarını, eşsiz deneyimlerini ve hem kişisel hem mesleki yaşantısını bu biyografi ile okurlarıyla paylaşıyor. Dr. Jerger, mevcut durumu zorlamanın ve kariyerini şekillendirmede daha az tercih edilen yollardan gitmenin önemini; sıcaklık, mizah ve tevazu ile dile getirerek günümüzdeki ve gelecekteki odyologlara ilham kaynağı olacağına inanıyor.
Wisconsin doğumlu James Jerger, 1954 yılında Northwestern Üniversitesi’nden odyoloji alanında doktorasını almıştır. 1961 yılına kadar Northwestern’da kalmış ve daha sonra Araştırma Profesörü olarak kısa bir süre için Washington DC’deki, Gallaudet Üniversitesi’ne taşınmıştır. 1962-1968 yılları arasında; Houston Konuşma ve İşitme Merkezi’nde, Araştırma Direktörü olarak görev yapmış ve gelecek 29 yıl boyunca, Kulak Burun Boğaz ve Bilişim Bilimleri Bölümü’nde, Odyoloji Profesörü ve Methodist Hastanesi, Odyoloji ve Konuşma Patolojisi Servisleri Şefi olarak görev yapacağı Houston’ın Baylor Tıp Fakültesi’ne taşınmıştır. Emekli olan Dr. Jerger; şimdi, odyoloji alanındaki doktora adaylarına, bilim insanı olarak danışmanlık yapmaya devam ediyor.


Dr. Jerger’ın biyografisi; konuşma dili patolojisi, odyoloji, kulak-burun-boğaz ve profesyonel şan dallarında akademik, bilimsel ve klinik yayınlar üreten Plural Yayıncılık’tan geliyor. Plural Yayıncılık; tüm uzmanlık alanlarının bilgi tabanını geliştirmek ve iyileştirmek amacıyla; iletişim bilimleri ve hastalıkları alanındaki boşluğu, birinci sınıf uzmanlar tarafından yazılan yayınlarla doldurmayı amaçlayan bir yayınevidir. Plural Yayıncılık, hizmet ettiği disiplinlerin entelektüel gelişimine öncelik vermekte ve yayınları ile bu alanları iyileştirmeye ve ilerletmeye çalışmaktadır.


Dr Jerger’ın çeşitli ve seçkin kariyeriyle ilgili daha fazla bilgi için; Hearing Review’ın, 9 Ekim 2015 tarihli, “An Audiological Journey in a Smaller World ” isimli makalesine göz atabilirsiniz.




Kaynak : http://www.hearingreview.com/2017/01/audiology-pioneer-james-jerger-phd-publishes-memoir/

Çeviri : Ezgi Şenel – Gelişim Üniversitesi Odyoloji Lisans Öğrencisi

Bir Cevap Yazın