Optogenetik Koklear İmplantlar Ses Kalitesini Arttırmayı Hedefliyor

0
508

Almanya Göttingen Üniversitesindeki araştırmacılar, sağır çöl fareleri üzerinde yaptıkları denemelerde ışık uyaranı ile işitme sinirini uyarmayı başardılar. Bu teknoloji koklear implantların ses kalitesini arttırmak ve farklı tipte işitme kaybı olan insanların faydalanabilmesi için geliştirilmeye çalışılıyor. Koklear implant teknolojisi ile iyi sonuçlar elde ediliyor olsada mevcut teknolojinin frekans çözünürlüğünün az olması sıkıntı yaratmaktadır. Frekans çözünürlüğünün az olması restoran gibi kalabalık ortamlarda konuşmanın gürültüde anlaşılabilirliğini azaltmaktadır.  ​

Işık kullanılarak elektriksel akıma göre işitme sinirlerinin daha seçici bir şekilde uyarılması ile bu problemin üstesinden gelinmesi hedefleniyor. İşitme sinirlerinin ışığı dinleyebilir hale gelmesi için araştırmacılar genetik mühendisliğinden faydalanarak, optogenetik olarak adlandırılan teknik ile, hedeflenen bazı hücreleri ışığa hassas hale getirmişler.

Araştırmacılar işitebilen ancak genetik olarak modifiye edilmiş çöl fareleri üzerinde yaptıkları denemelerde hayvanlara ışık kaynağı implante etmişler. Daha sonra bu hayvanlar belirli sesler geldiğinde kafeslerinin farklı noktalarında zıplamaları için eğitilmiş. Sesler hayvanlara harici olarak verilmediği ancak ışık kullanılarak kafalarının içerisine iletildiğinde de hayvanların aynı tepkiyi verdiği gözlemlenmiş. Benzer deneyler sağır çöl fareleri üzerinde de yapılmış ve implante edilen hayvanların operasyon sonrasında benzer tepkileri verdiği gözlemlenmiş.

Bilim insanları bir sonraki adım olarak aynı teknolojinin daha büyük havyanlarda ve bir gün insanlarda denenmesini hedefliyorlar. Bu teknolojinin gerçekleştirilmesinde genetik mühendislik adımı gerekliliğinden belirli adımların çok kısa sürede atılamayabileceği de göz önünde bulunduruluyor.

Optogenetik: Optogenetik, ışık sayesinde ve genetik yardımla beyin hücrelerini araştıran yeni gelişmekte olan bir bilim dalıdır. Genleriyle oynanmış hücrelerin ışık ile davranışlarının kontrol edilmesini içerir.​

https://tr.wikipedia.org/wiki/Optogenetik

Bir Cevap Yazın