Oticon’un Restaurant İkilemi Üzerine Araştırması

0
353

Oticon tarafından yeni yayınlanmış olan ve yemek severlerin sıklıkla gittiği 50 restoranı kapsayan araştırmaya göre; bu restoranlarda, en kalabalık zaman olan cumartesi akşam yemeği saatlerinde yemek yiyenler, 79 desibel civarında bir gürültüye maruz kalmaktadırlar.

Bu çalışma, Oticon’un işitme kayıplı kişilerin restoranlarda ve diğer gürültülü ortamlarda yaşadıkları problemlere dikkat çekmek ve yerel medyada yayınlanması için yapılmıştır. Oticon, geleneksel ve sosyal medyayı beraber kullanarak, infografikler ve mülakatlar aracılığıyla, işitme kayıplı kişilerin gürültülü ortamlarda yaşadıkları problemlere, Oticon Opn’ın BrainHearing teknolojisi de dâhil olmak üzere çözüm önerileri sunacaktır.

Araştırmada, TripAdvisor’da en yüksek puanları almış, 10 Amerikan şehrindeki restoranlar yer almıştır: Austin, Detroit, Chicago, Denver, Nashville, Portland, San Diego, Seattle, St. Louis ve Washington DC. Araştırma, araştırmaya dahil edilen 50 restoranın gürültü seviyelerinin ortalama 79.17 desibel veya üstünde olduğunu göstermiştir. En gürültülü mekanlarda gürültü seviyesi 81.92’ye ve 82.19 desibel’e yükselmiştir.

Sonuçlar şaşırtıcı değil. 2018 Zagat araştırmasına göre gürültü;restoranlardaki, yüksek tavanlar, sert yüzeyler, açık ve geniş yemek alanları ile ekonominin güçlenmesine bağlı olarak artan kalabalık dolayısıyla dışarıda yemek yiyen kişilerin en büyük şikayeti haline gelmiştir.

Araştırmaya göre, gürültü birçok işitme kayıplı ve orta yaşın üstündeki kişinin lokantalara giderek sohbet edebilme yetisini elinden almaktadır. Sadece sohbete dahil olamama durumu bile, birçok işitme kayıplı bireyin sevdikleri ile dışarda yemek yemeye cesaret edememesine sebep olabilir.

Oticon Amerika’nın pazarlama departmanında başkan yardımcısı görevinde bulunan Sheila D. Oliver, “Hareketli atmosferin restoran sahipleri için çekici olabileceğini ve sessiz bir restoranın yemek yemeye gelen kişiler için rahatsız edici olabileceğini anlıyoruz” demiştir. Bu, Oticon Opn ™ ‘da BrainHearing ™ teknolojisini geliştirmiş ve entegre hale getirmiş olmamızın nedenlerden biridir. Opn, günümüzün en gelişmiş çözüm önerilerinin dahi üstesinden gelemediği bir soruna çözüm getiriyor: Restoranlar gibi gürültülü ortamlarda bile birden fazla hoparlörle tüm sesleri dinleyebilme imkanı sunuyor. Ayrıca yeni Oticon ConnectClip bazen ihtiyaç duyulan durumlarda ekstra yardımı sağlayabilir.

Oticon’un ulusal medya desteği, tüketicilere restoran ikilemini çözmek konusunda oldukça yardımcı olabilecek tavsiyelerde bulunuyor. “Oticon.com/restaurantdilemma” adresinde tüketiciler -“işitme cihazlarınızı takın!”- gibi basit hatırlatmalardan farklı birçok çözüm önerisine kadar faydalı bilgiler bulabilirler. BrainHearing ™ teknolojisi ile Oticon Opn ™, kullanıcılara gürültülü ortamların altından kalkma kabiliyeti verir.

https://www.oticon.com/your-hearing/getting-help/how-to-solve-the-restaurant-dilemma#1in6

https://www.audiology-worldnews.com/awareness/2994-study-takes-on-the-restaurant-dilemma

Bir Cevap Yazın