Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde Olmazsa Olmaz: Aile Eğitimi sempozyumu düzenlendi

0
528

İstanbul Aydın Üniversitesi ev sahipliğinde, 11 Mart 2019 tarihinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde Olmazsa Olmaz: Aile Eğitimi sempozyumu düzenlendi.

Sempozyum İstanbul Aydın Üniversitesi Odyoloji öğrencileri tarafından kurulan İşittiren ve Konuşturan Odyologlar Müzik Topluluğu’nun eğlenceli performansları ile başladı. 

İşaret Dili Eğitmeni ve İşaret Dili Tercümanı Ceren Ay’ın katkılarıyla işaret diliyle düet ve solo yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Odyoloji öğrencileri tüm beğenileri topladı.

Prof. Dr. Aydan Genç 3E’de İlk Adım Olmazsa Olmaz: Yenidoğan İşitme Taraması isimli konuşmasında, işitme taramasının önemini, işitme kaybının derecesi ne olursa olsun erken dönemde tanı konulduğu taktirde ailelerin çocuklarına nasıl yaklaşacağını ve bu çocukların uygun eğitim ile diğer çocuklara kıyasla normal veya normale yakın gelişim göstereceğini vurguladı. 

Sempozyum başkanı Prof. Dr. Özlem Konukseven moderatörlüğünde yapılan “Yuvarlak Masa: Akademisyenler, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ve Odyologlar Tartışıyor” isimli panelde akademisyen hocalarımız ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde aile eğitiminin yerini, uygulanışını, işitme engellilerin bu eğitimleri alırken beklentilerini ve yaşadıklarını enine boyuna tartıştı. İşitme Engelliler ve Aileleri Yönetim Kurulu Üyesi Serpil Karayaka ve Pelin Atik işitme engelli anneleri ve bimodal kullanıcıları yaşadıkları zorlukları ve ihtiyaçlarını belirtti. Verilen mesajlarda AİLE EĞİTİMİNİN İŞİTME ENGELLİ ÇOCUKLARIN İŞİTSEL REHABİLİTASYONUNDA TEMEL OLMASI GEREKTİĞİNE dikkat çekildi.

Kahve arasında bilgi yarışması yapılarak eğlenceli dakikalar geçirildi. Yarışmada birinci olan Alp Demirhan’a Prof. Dr. Aydan Genç tarafından imzalanan Yenidoğan İşitme Taraması ve Erken Müdahele El Kitabı hediye edildi.  

380 odyolog ve odyolog adaylarının katılımı, 24 konuşmacı ile gerçekleşen 11 Mart 2019 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde Olmazsa Olmaz: Aile Eğitimi sempozyumunda aile eğitiminin önemi her yönüyle vurgulandı.  

Bir Cevap Yazın